Evropský den sousedů přilákal návštěvníky do klášterní zahrady a parku na Jiráskově náměstí

# komunitní akce, Obnova Jiráskova náměstí, park, veřejný prostor, zahrada

Vloženo27. 06. 2017

Text Správce systému

K Evropskému dni sousedů se v letošním roce vůbec poprvé připojilo s celodenním programem i Jiráskovo náměstí v Plzni, akce proběhla v klášterní zahradě, v parku i v okolí náměstí.

Program zahájila v 10 hodin vernisáž výstavy „Paměť II. – Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách“, které se zúčastnili nejen zástupci města a obvodu, ale také slovanští rodáci a patrioti, z nichž řada se podílela i na samotné výstavě. Vernisáže se zúčastnil vzácný host a zároveň jeden z místních pamětníků – básník Josef Hrubý, držitel ceny Magnesia Litera za poezii. Zavzpomínal, jak se před mnoha lety scházeli u významného umělce Karla Frauknechta, který měl tenkrát ateliér v dolní části Jiráskova náměstí. Bez přívodu elektřiny jim za svitu zapalovače ukazoval své nejnovější malby, což v básníkovi zanechalo hlubokou vzpomínku. Akci uvedli také náměstek primátora Martin Baxa, místostarosta MO Plzeň 2-Slovany Pavel Janouškovec a podpřevor kláštera dominikánů Alvarez Kodeda. Několik slov pronesli i organizátoři výstavy a sousedské akce – Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, Helena Šimicová, Eva Kraftová, Vojtěch Marcín a Adéla Šmausová, a zároveň někteří ze žáků zapojených škol. Zahájení moderovala bývalá žákyně Masarykovy ZŠ a mnohaletá podporovatelka projektu Jitka Koutská.

Na vernisáž navázala komponovaná vycházka po známých, méně známých i zapomenutých zákoutích přilehlého okolí Jiráskova náměstí. Vycházka upozornila historické souvislosti, které vdechovaly Jiráskovu náměstí a jeho okolí jeho současnou podobu a genius loci. Na neprávem zapomenuté hrdiny, rodáky, místa, která se již oproti své podobě na starých černobílých fotkách proměnila, i na příběhy, jež byly psány nedávnými dějinami.

V průběhu dne mohli diváci navštívit komponovanou vycházku ještě jednou. Zároveň byly v klášterní zahradě k vidění výstavy žáků Masarykovy základní školy a studentů Církevního gymnázia v Plzni. Odpoledne vyplnilo dvěma jazzovými vstupy Příležitostné trio Františka Kučery.

S večerem začala komunitní sousedská večeře (jedna zde již proběhla v předchozích letech), ke které zahrál v tónech folklóru MLS (Malý lidový soubor). Došli návštěvních od těch nejmenších až po seniory, řada sousedů něco přinesla a každý něco ochutnal…

Děkujeme všem, že přišli, pobyli, podělili se o zážitky i o pochoutky. Těšíme se na shledání na Evropském dni sousedů 2018 a na dalších akcích spolku Pěstuj prostor. Za organizátory děkuje spolek Pěstuj prostor, Klášter dominikánů Plzeň, Městský obvod Plzeň 2 – Slovany, Masarykova základní škola, Církevní gymnázium, 13. základní škola, Maják Plzně, Nadace Proměny Karla Komárka i Plzeň 2015.