Jídlo, lodičky, cyklisté, šanson, promítání. Ozvěny letní plovárny a nabité září na plovárně

# Příspěvek bez tagů

Vloženo03. 09. 2014

Text Marek Sivák

Plovárna si sotva oddychla od čtrnáctidenního „workcampu“ s řadou kulturních akcí v červenci a pravidelných nedělních večeří v srpnu a již ji čeká nabitá zářijová sezóna. Těšit se můžete na architektonické i cestovatelské přednášky, cyklokoncert, průvod na plovárnu s jídelní extází, dětský den u vody nebo na dětský bleší trh.

Nejprve si ale připomeňme, jak se plovárna proměnila během červencových dvou týdnů ze zarostlého a opuštěného místa ve vyhledávanou destinaci vycházek Plzeňanů. Po řece jezdil převozník, nad plovárnou zářily barevné žárovky a na zbrusu novém plovárenském nábytku vysedávaly stovky návštěvníků.

Díky workcampu a práci mnoha zahraničních i místních dobrovolníků se podařilo vytvořit zázemí pro bar a přednášky, zpřístupnit zarostlý park, odstranit tři skládky, srovnat centrální prostor pomocí 45 tun štěrku, vyřezat říční břehy, rozzářit plot graffiti, vyrobit desítky laviček, křesel a stolů a zavěsit z teras obří plovárenské houpačky. Oblíbený převozník během dvou týdnů převezl 403 osob, 14 psů, 19 kol, 10 kočárků, 3 koloběžky a 2 odstrkovadla. Vše si můžete připomenout v tomto videu z plovárny:

Program – září 2014 na Městské plovárně:
4. 9. / 18.00 / ExperienCZE: Nový Zéland…jak ho neznáte!
7. 9. / 14:00 / Dětský den na vodě i u vody
11. 9. / 16:00 / Dětský den na vodě i u vody
14. 9. / 16.00 / Food Parade – jídelní průvod (začátek v uvedenou hodinu na náměstí Republiky)
17. 9. / 18.00 / ExperienCZE: Starý Zéland…jak ho znáte!
18. 9. / 18.30 / Pěstuj prostor: Po městě na kole, pěšky, tramvají, autem
23. 9. / 19.00 / Velká podzimní cyklojízda – afterpárty na Městské plovárně (cyklojízda startuje v 17.00 z náměstí Republiky)
28. 9. / 15:00 / Bleška – 1. dětský bleší trh v Plzni

První zářijovou akcí na plovárně je 4. září přednáška o Novém Zélandu, nazvaná „ExperienCZE: Nový Zéland…jak ho neznáte!“. Martin Moravec čerpá ze svého téměř ročního pobytu na souostroví a veřejnosti představí zejména moderní aspekty této země. Naopak v druhé cestovatelské přednášce, která proběhne 17. září, zacílí na pro Evropany známější divokou přírodní těchto scenérii ostrovů, kterou reprezentují zejména ptáci kiwi, ovce a vodopády. Fotografie zde.

Ve dnech 7. a 11. září pro vás pořádá 92. oddíl vodních skautů Kotva Plzeň na plovárně „Dětský den na vodě i u vody“. Akce je určena odvážným holkám a klukům od 4 let, kteří se nebojí dobrodružství a chtějí si užít spoustu zábavy na vodě i u vody. Bude pro ně připraveno několik stanovišť, na kterých poznají a vyzkouší, co musí umět každý správný námořník. Samozřejmě nebude chybět jízda na vodě. Akce se bude konat za každého počasí. Pozvánka zde.

V neděli 14. září na Plzeňany čeká závěrečná akce mexického umělce Carlose Carmonamediny „Food Parade“, která se ponese ve znamení bujarých oslav a jídla. Umělec pobývá v Plzni na dvou a půl měsíční umělecké rezidenci Open A.i.R. a během této doby přináší na plovárnu život svými pravidelnými nedělními workshopy. Jejich tématem je vždy jídlo jako přirozený společenský katalyzátor – chutný důvod ke sdružování, konverzaci a posouvání vlastních degustačních hranic. Návštěvníci se během proběhlých akcí dočkali různých poloh večeře od odvážných pokrmů z okolo rostoucích bylin a plodin, přes vytváření originální plzeňské pizzy až po romantickou večeři pro dva. Umělec také založil plzeňskou tradici celosvětového projektu „Sunday soups“, kdy se lidé sejdou na polévku a prezentaci zajímavých projektů a peníze vybrané za polévku pak putují vítěznému projektu.

Během zářijového závěrečného workshopu se vydá podivuhodný jídelní průvod z náměstí Republiky až na plovárnu. Každý je zvaný se do průvodu zapojit, může si vzít vlastní jídlo, hudební nástroje, děti a ideálně i dobré rozpoložení. Průvod je symbolickou performancí, která má za cíl přivézt celé město zpět na místo bývalé Městské plovárny. Na té se kromě jídla dočkáte i živé hudby nebo shrnující prezentace umělcova projektu. Aktuální informace o akci naleznete na facebooku Open A.i.R.

Září je také měsíc, do kterého tradičně spadá Evropský týden mobility. Tématem dopravy se bude 18. září zabývat letošní pátá přednáška z cyklu Pěstuj prostor nazvaná „Po městě na kole, pěšky, tramvají, autem“, která představí různé přístupy a dopravní vize měst Hradec Králové, Prahy a Plzně. Podrobnosti o přednášce i o zajímavých hostech, kteří přijedou do Plzně prezentovat, se dozvíte v samostatném článku.

Evropský týden mobility také oslaví další Velká Plzeňská podzimní cyklojízda, která zve na 23. září všechny příznivce kol a koloběžek. Odvážná trasa vede z náměstí Republiky přes Saský most, rondel, Karlovarskou, Klatovskou, ulici 17. listopadu a Doudleveckou až na plovárnu. Tam bude na znavené cyklisty čekat svěží Lakuna, která rozezní plovárnu svými podzimními šansonovými tóny. Na plovárně bude také představena zbrusu nová webová cyklomapa Plzně, která byla podpořena v rámci programu Pěstuj prostor. Více informací o celé akci na stránkách cyklojízdy.

Zářijovou sezónu uzavře 28. září netradiční Bleška – 1. dětský bleší trh v Plzni. Hromadí se vám doma hračky, odrostly vám děti a plyšáci zůstali? Chcete povzbudit v dětech zdravou podnikavost? Přijďte na trh, na kterém prodávají výhradně děti! Pokud jste rodiče, můžete dětem dělat příručí a nakupovat. Více informací zde.

Plovárna se ale koncem září nezavírá – další akce na vás čekají v říjnu. Již nyní si můžete do kalendáře zapsat datum dobrovolnického festivalu Anděl Fest, který proběhne 17.-19. října.

Text: Marek Sivák