HYBATELÉ ARCHITEKTURY: jak vystavovat architekturu a umění? A jak vytvořit špičkovou galerii? Odpoví Michal Škoda

# architektonické večery, architektura, Dům umění České Budějovice, hybatelé architektury, kurátor, Michal Škoda, přednáška, současná architektura, současné umění

Vloženo16. 04. 2018

Text Petr Klíma

Ve druhém dílu přednáškové série věnované hybatelům české architektury vystoupí oceňovaný umělec a kurátor Michal Škoda, který již dvacet let vede Galerii současného umění a architektury Domu umění v Českých Budějovicích. Ve svém vystoupení, které se uskuteční 25. dubna 2018 od 18 hodin v malém sále Moving Station v Plzni, přiblíží způsob, jakým tato instituce zprostředkovává špičkovou domácí i zahraniční architekturu českému publiku.

Datum: 25. 4. 2018
Čas: 18:00 hod.
Místo: Moving Station, Koperníkova 56, Plzeň

————————

Událost na Facebooku

————————

Historie českobudějovického Domu umění sahá do poválečných let, její význam však překročil hranice regionu až v posledních dvou dekádách. Pod dramaturgickým vedením táborského rodáka Michala Škody, který se v roce 1998 stal jejím kurátorem, se z nevelké galerie stalo jedno z nejdůležitějších center domácí umělecké a v posledních letech především architektonické scény. Michal Škoda místní umělce postupně nahradil špičkami domácí umělecké scény (Adrienou Šimotovou, Stanislavem Kolíbalem, Jánem Mančuškou, Evou Koťátkovou či Dominikem Langem) i velkými jmény ze zahraničí (mezi ně patří například Mimmo Paladino, Bernd a Hilla Becherovi, Carsten Nicolai nebo Martin Creed).

Škodův setrvalý zájem o architekturu jej přivedl k uspořádání řady pozoruhodných architektonických výstav. Vedle předních českých architektů a kolektivů (Josef Pleskot, Miroslav Šik, Projektil architekti ad.) představil Michal Škoda v Českých Budějovicích i významné zahraniční tvůrce – Takeshiho Hosaku, RCR Arquitectes, Peza von Ellrichshausena, Giona Caminadu, Marte Marte Architects či studio Caruso St. John. Podobně jako výtvarné výstavy reagovaly i tyto prezentace na specifický prostor galerie, sestávající z pěti místností o celkové ploše 150 metrů čtverečních. Doposud největší pozornost vzbudila instalace známého českého architekta Jana Šépky, který v rámci své výstavy Vnímání v roce 2016 uzavřel barokní Samsonovu kašnu na českobudějovickém náměstí do intimního prostoru kruhového půdorysu a spojil ji dřevěnou lávkou s výstavním prostorem Domu umění. V posledních letech se nedílnou součástí galerijního programu staly i přednášky, zaměřené především na architekturu, a další edukační aktivity – zejména pořady pro děti a studenty či workshopy pro děti i rodiče.

Za svou kurátorskou činnost v Domě umění, díky níž se v Českých Budějovicích podařilo vybudovat významnou, prestižní galerii s mezinárodním renomé, Michal Škoda získal čestné uznání poroty soutěže Architekt roku 2016 a také jedno ze tří ocenění za výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu 2017. Právem proto může být označen za jednoho z hybatelů české architektury.

Vstupné na akci je 50,- Kč. Další díl z cyklu Hybatelé architektury se bude konat ve středu 9. května 2018 od 18:00 hod. v Papírně Plzeň. S přednáškou nazvanou Zlobivá a zlobící se architektura vystoupí přední český architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Zdeněk Fránek.

————————

Sérií čtyř přednášek a diskusí chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravuje architekt a historik architektury Petr Klíma ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a za podpory města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Nadace české architektury.

————————

Zdroje:
http://www.artmap.cz/dum-umeni-galerie-soucasneho-umeni-ceske-budejovice
https://archiv.ihned.cz/c1-65970060-vyjimecny-pocin
http://architektroku.cz/aktuality/detail?id=14135
https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/dum-umeni-ceskych-budejovicich/?awards=2017

Kniha o domu umění

K českobudějovickému Domu umění

Titulní foto: Dominik Lang, Procházení zdí, Dům umění České Budějovice – Galerie současného umění a architektury (2013), foto archiv Michala Škody