Festival Den architektury 2014 se vydařil, Plzeňané navštívili běžně nepřístupné interiéry a diskutovali s architekty
# architektura, interiér, veřejný prostor
Vloženo10. 10. 2014
Text Správce systému
Rekonstruovaný byt ze 60. let, odvážná vila ve svahu nad řekou nebo moderní hasičská zbrojnice jsou jen ukázkou z výběru staveb, kterými návštěvníky plzeňského Dne architektury provedli jejich autoři. V Plzni měli během nedělního odpoledne návštěvníci možnost navštívit v rámci 31 komentovaných prohlídek 11 realizací současné architektury, často se jednalo o běžně nepřístupné interiéry. Prohlídky provázelo 13 architektů z celé České republiky. Dorazilo na ně více než 300 návštěvníků, kteří podnikli téměř 600 návštěv. Večer program zakončila moderovaná beseda na téma výzev současné české architektury a jejího postavení ve společnosti.
Výběr z fotografií si můžete stáhnout zde.
Během prvního říjnového víkendu se v České republice již počtvrté konal festival Den architektury oslavující světový svátek architektury. Letos proběhlo neuvěřitelných téměř 140 akcí v 52 českých a 3 slovenských městech. V Plzni mezi nejoblíbenější realizace patřily Vila Na Skalce od architekta Libora Monharta, řadové domy ve Zruči od studia Zábran Nová architekti, Centrální požární stanice od ateliéru AVE architekt či Onkologické centrum FN Plzeň od brněnských architektů K4. Všude panovala přátelská atmosféra, návštěvníci měli možnost s architekty diskutovat, často je zajímalo hmotové a materiálové řešení, provoz nebo financování stavby.
Chtěli bychom poděkovat všem architektům, majitelům a správcům budov, bez kterých by Den architektury nemohl proběhnout tak úspěšně a v takové šíři. Zvláštní dík patří dobrovolníkům z klubu Strážných andělů společnosti Plzně 2015, kteří pomáhali s koordinací jednotlivých prohlídek. Do akce bylo zapojeno také 7 fotografů a 5 kameramanů, můžete se těšit na připravovanou videoreportáž. Na dvou místech měli návštěvníci možnost zapůjčit si „koloběžky k světu“ a využít tak unikátní způsob výletu po plzeňské architektuře. Plzeňský program zorganizoval tým Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, o.p.s., iniciátorem celorepublikového festivalu je občanské sdružení Kruh.
Z prohlídek:
V Centrální požární stanici HZS Plzeňského kraje na Košutce prováděl architekt Radek Dragoun, který ji spolu s Václavem Ulčem za svého působení ve společnosti AVE architekt navrhl. Stavba byla za svou racionální kompozici a zvládnuté technické řešení oceněna cenou Hanuše Zápala za období 1990–2005. Návštěvníci viděli jak technické zázemí hasičů, tak i administrativní část, tělocvičnu, výcvikovou místnost a další. Nadšení byli nejen dospělí, ale i děti, které nejvíce zaujala požární auta a hasičské tyče.
K autorům moderního Onkologického centra architektům Janu Lacinovi a Miloši Schneiderovi z ateliéru K4 se během komentovaných prohlídek připojil i vedoucí radiologický asistent Krasimir Vasilev. Díky němu mohli návštěvníci zavítat i do běžně nepřístupných oddělení a vyšetřoven nemocnice. Návštěvníky kromě architektury zajímal i provoz nemocnice a průběh léčení. Překvapením pro ně byl výhled z balkonů vykonzolované nadzemní části pavilonu a zahrada na střeše podzemní části.
Čerstvě zrekonstruovaný byt ve Chválenické ulici představila autorka návrhu Tereza Nová spolu s majitelkou bytu. Ta návštěvníkům ochotně ukazovala vybrané designové poklady ze 60. let získané na bleším trhu (majitelé jsou nadšenými sběrateli retro nábytku a vybavení). Návštěvníci oceňovali otevřený prosvětlený prostor, nejvíce se zajímali o provedení litých podlah. Zaujalo je i netradičně velké okno mezi koupelnou a kuchyní. Součástí prohlídky byla ukázka modelů dalších realizací architektonického studia Zábran Nová architekti.
Slovanskou radnicí z konce 90. let provedl návštěvníky architekt Václav Ulč z ateliéru AVE architekt, který budovu spolu s Václavem Šmolíkem navrhl. Přítomní měli možnost navštívit kromě haly radnice s honosným schodištěm, podzemních garáží a prostor úřadu i kancelář starosty s balkónkem na průčelí věže a soukromým kabinetem. I zde panovala příjemná atmosféra a návštěvníci se ptali především na provoz a financování stavby.
Největší zájem návštěvníků při registracích byl o návštěvu vily Na Skalce, která se v současné chvíli nachází v rekonstrukci. Absence nábytku a nášlapných vrstev podlah však nebrání docenění kvalitního architektonické řešení architekta Libora Monharta. Architekt se potýkal s obtížným úkolem vystavět vilu v prudkém skalním svahu, sestup po příkrém zahradním schodišti a pohled zespodu na nosné průvlaky pod domem byl nejimpozantnějším zážitkem prohlídky. Návštěvníky zaujal také malý bazén v koupelně (namísto vany) a průběžná dřevěná terasa s výhledem na řeku Radbuzu a borské sídliště.
Na náměstí Republiky návštěvníky čekali architekti Jan Soukup (autor rekonstrukce náměstí) a Ondřej Císler (vítěz soutěže na návrh kašen). Architekt Soukup začal prohlídku poutavým vyprávěním o historii náměstí a ukázkou původní středověké dlažby z křemencových valounů. Červenohnědá barva původní dlažby prý byla i jedním z hlavních důvodů pro návrh moderního dláždění z porfyru. Na téma rekonstrukce navázal architekt Císler příběhem návrhu a zdlouhavé realizace pozlacených kašen. Architekty překvapilo, že se mezi návštěvníky nevyskytovali odpůrci kašen a nedošlo tak na očekávanou polemiku. Na náměstí si mohli nejen návštěvníci Dne architektury půjčit na odpoledne koloběžku, čehož Plzeňané hojně využívali.
V pivovaru provázel pražský architekt Petr Burian. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout celou smyslově bohatou expozici o výrobě piva, kterou architekti z pražské kanceláře DaM navrhli pro Plzeňský Prazdroj. Expozice se nachází v zrekonstruované varně, k níž architekti přistavěli vstup a velkokapacitní osobní výtah (největší ve střední Evropě). Nejzajímavější částí prohlídky byly pečlivě repasované či znovu-vyrobené detaily (např. dlaždice varny) a citlivě vsazené moderní prvky (např. schodiště). Konec prohlídky návštěvníky zavedl i do sklepů, kde je čekala degustace plzeňského piva.
Komentovanou prohlídku v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU vedl architekt Jan Štípek ml., syn hlavního autora návrhu. Stavba připomínající „továrnu na design“ nabízí bohatou škálu prostor od uzavřených učeben přes polouzavřená zákoutí až po otevřené ateliéry, ve kterých návštěvníci obdivovali vystavené studentské práce. Prohlídka návštěvníky zavedla i do zadního sochařského dvora. Mimo uměleckých děl a interiéru budovy bylo středem zájmu i financování projektu.
Prohlídka Atletického stadionu města Plzně, kterou doprovodilo poutavé slovo architekta Daniela Němečka z ateliéru AS Projekt, nepředstavila jen samotný ovál a hřiště, ale zejména tribunu se zázemím pro sportovce a nejdelší vyhřívaný běžecký tunel v České republice. Ten zaujal návštěvníky nejvíce. Během diskuse se ptali na materiálové řešení, rozpočet stavby, spolupráci se stavebními firmami i na možnosti využití prostor areálu.
Druhou realizací studia Zábran Nová architekti v letošním programu Dne architektury byly právě dokončené řadové domy ve Zruči. Jedná se o kompaktní zástavbu na okraji Plzně, což není v této oblasti zcela typické. Program investor spojil se dnem otevřených dveří, takže interiér v průběhu celého dne navštívilo více než 200 lidí (do počtu návštěvníků DA jsou zahrnuti pouze účastníci komentovaných prohlídek). Nejvíce návštěvníky nadchnuly terasy v patře mezi jednotlivými domy, na které je přístup vždy ze dvou pokojů a koupelny. Návrh architekta ocenili i obyvatelé Zruče, kteří byli původně k řadovým domům, jež znali jen pohledem z ulice, spíše skeptičtí.
Společná beseda:
Večerní diskusi v Domě hudby na téma současné české architektury uvedla komentovaná prohlídka budovy s autorem její rekonstrukce Pavlem Jobou, M1 architekti. Návštěvníci měli možnost vidět originální hudební sál s kvalitní přirozenou akustikou, které se docílilo pomocí rytmu nik a skleněných trubic. Překvapil je neortogonální design speciální klimatizované místnosti pro uchovávání cenného klavírního křídla a podívali se i do podkrovních a podzemních učeben.
Následná beseda, moderovaná architektem a teoretikem Petrem Klímou, se zaměřila na důležité výzvy současné architektury. Mezi ně patří např. kompaktní zástavba uprostřed sídelní kaše, akupunkturní zaplňování bílých míst, kvalitní architektura na periférii města, vstup současné architektury do historického prostředí, rekonverze průmyslových areálů nebo způsob zadávání veřejných a soukromých zakázek. Na tato témata, návštěvníkům promítaná na známých plzeňských příkladech, odpovídali architekti Pavel Joba, Petr Burian, Václav Ulč, Tereza Nová a Jiří Zábran.
Text: Karolína Plášková, Marek Sivák