DIALOGY O ARCHITEKTUŘE: cyklus přednášek a diskusí pokračuje s juniorem a matadorem české architektury

# architektonické večery, architektura, Chybík, dialogy o architektuře, junior, matador, Zima

Vloženo09. 05. 2016

Text Petr Klíma, Šárka Lorencová

Srdečně zveme fanoušky současné architektury do kavárny kreativní zóny DEPO2015 na druhou přednášku a diskusi z Jarního cyklu Dialogy o architektuře, která se uskuteční ve středu 18. května 2016 od 18:30 hod. Naše pozvání přijali vynikající čeští architekti – „juniorem“ bude Ondřej Chybík, role matadora se ujme Jaroslav Zima.

Datum: 18. 5. 2016
Čas: 18:30 hod.
Místo: kreativní zóna DEPO2015, Presslova 14, Plzeň – kavárna

————————

Hosté večera:

Ondřej Chybík – spoluzakladatel ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, který se etabloval několika výhrami v architektonických soutěžích, mj. i v soutěži na návrh a realizaci českého pavilonu pro Expo 2015 v Miláně

Jaroslav Zima – zakládající člen a partner architektonického studia D3A, které od svého založení v roce 1997 patří do špičky tuzemské architektury

————————

Událost na Facebooku

————————

Jak dnes shání zakázky „mladé“ architektonické kanceláře? Ke komu chodí pro rady (ne)zkušený architekt? Co je základem úspěchu? Talent a trpělivost? Štěstí? Mají architektovy sny hranice? Našich hostů se budeme ptát i na to, jak se v čase mění česká architektonická scéna a zda zkušenosti ze zahraničí dokáží měnit zaběhnuté zvyky v České republice.

Roli juniora v našem dialogu bude zastávat třicetiletý architekt Ondřej Chybík. Po studiích architektury v Brně a Štýrském Hradci v Rakousku vystudoval postgraduálně urbanismus na ETH Curych ve Švýcarsku. Působil ve vídeňském ateliéru PPAG. V roce 2010 spolu s Michalem Krištofem založili studio CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, které si připsalo vítězství v soutěži o návrh revitalizace pražské čtvrti Waltrovka a v soutěži na řešení českého pavilonu pro Expo 2015 v Miláně, který byl oceněn bronzovou medailí za architekturu. Dnes má studio ateliéry v Praze, Brně a Miláně a jeho zakladatelé zvažují rozšíření i na asijský kontinent. Jejich cílem pro nejbližších pět let je postavit pět budov na pěti kontinentech, dosáhnout realizace mrakodrapu v Londýně, ale také napomoci kvalitní architektuře v Brně, kde se z jejich dřívější „rebelské“ pozice se stal oficiální proud. V současné době pracují na návrhu sídla znojemského vinařství Lahofer, dokončují velký projekt bytových domů v pražské Waltrovce a zpracovávají návrh nové zelené čtvrti v Olomouci. Zároveň se před nimi otevírá možnost navrhovat stavby v Dubaji a nové čtvrti či celá města Miláně, Číně, Ománu nebo v Chile.

Zkušeným matadorem české architektonické scény je bezpochyby Jaroslav Zima, spoluzakladatel a partner architektonického studia D3A. Tato pražská kancelář se věnuje projektům kancelářských, obytných i průmyslových budov, ale také návrhům veřejných prostorů i interiérů. Její architekti mají rovněž zkušenosti se studiemi konverzí industriálních objektů a komplexů – příkladem budiž areál někdejšího pivovaru Světovar v Plzni nebo území kolem Cukrovarské ulice, v němž se dnes nachází i kreativní zóna DEPO2015. Pro oblast Světovaru o rozloze pěti hektarů zpracovali architekti v čele s Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou územní studii a návrh regulačních podmínek. Prostor Světovaru je pro ně unikátní památkově chráněnými objekty a možností jejich doplnění o novostavby. V návrhu jednoznačně určili závazné uliční čáry a hierarchii veřejných prostorů. Výhodou navržené územní studie je, že území nemusí být pro výstavbu uchopeno jen jako celek. Je možné (a v současnosti se to již děje), aby se o transformaci a rozvoj podělili různí zájemci – jednotlivé části tak mohou vznikat postupně.

Věříme, že zkušenosti a zajímavé životní příběhy obou našich hostů vás budou inspirovat v závěrečné diskusi.

Vstupné na akci je 40,- Kč. Další přednáška a diskuse z cyklu DIALOGY O ARCHITEKTUŘE s názvem teoretik: praktik se bude konat ve středu 1. 6. 2016 od 18:30 hod. v kavárně DEPO2015 v Plzni.

————————

Sérií čtyř večerů chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a za podpory Plzně 2015, o. p. s., Ministerstva kultury ČR a města Plzně.

————————

Zdroje:
http://brno.idnes.cz/cesky-pavilon-na-expo-2015-0wp-/brno-zpravy.aspx?c=A150429_2159059_brno-zpravy_tr
http://www.rozhlas.cz/radiowave/kultura/_zprava/kristofchybik-chceme-delat-architekturu-ktera-neni-wow–1318640
http://stavbaweb.dumabyt.cz/uzemni-studie-arealu-svtovar-v-plzni-7312/clanek.html

Titulní foto: Radek Brunecký