DIALOGY O ARCHITEKTUŘE: sérii přednášek a diskusí o architektuře zahájí architekt a developer

# architektonické večery, architektura, developer, dialogy, současná architektura

Vloženo28. 04. 2016

Text Petr Klíma, Šárka Lorencová

Také v letošním roce jsme pro fanoušky architektury a veřejného prostoru připravili cyklus přednášek a navazujících diskusí. Jarní blok, koncipovaný jako symbolický dialog dvou postojů, pólů či profesí, zahájíme ve středu 4. května 2016 od 18:30 hod. vystoupením architekta Jiřího Zábrana a developera Patrika Nováka.

Datum: 4. 5. 2016
Čas: 18:30 hod.
Místo: kreativní zóna DEPO2015, Presslova 14, Plzeň – klempírna

————————

Hosté večera:

Jiří Zábran – zakladatel studia Zábran Nová architekti představí proces i výsledky své spolupráce s developery na výstavbě v Plzni a okolí

Patrik Novák – předseda dozorčí rady společnosti BC Real, která připravuje několik významných bytových projektů v Plzni, se podělí o svůj pohled a zkušenost developera (s architektonickým vzděláním)

————————

Událost na Facebooku

————————

Kdo je developer a jaká je jeho úloha při rozvoji města? Myslí developer i na občany, nebo pouze na peníze? V jakých podmínkách vznikají projekty novostaveb a jaké jsou nejčastější překážky jejich realizace? Co je příčinou často nízké úrovně nových rezidenčních projektů? Jaká je spolupráce mezi developerem a architektem? Jaké má architekt při tvorbě hranice? A jaké developerské projekty se chystají v Plzni? Tyto otázky budou sloužit jako odrazový můstek jak pro prezentace obou našich hostů, tak pro následnou širokou diskusi.

Je nasnadě, že hledání odpovědí na výše vytyčené otázky není možné bez analýzy a korekce obecně panujících představ a předsudků. Architekt je v nich často vnímán jako naivní a nespolehlivý snílek a intelektuál, který si na každém projektu chce hýčkat své ego, který tvoří bez ohledu na to, co je klient ochoten akceptovat, či na to, co je na trhu prodejné, a který neumí vystihnout potřeby klienta. Ještě horší pověst má developer – je to žralok, bezpáteřní individuum bez tváře, které usiluje pouze zisk a peníze. Je mu úplně jedno, co postaví a zda je jeho produkt kvalitní. A jak si v tomto kontextu stojí klienti? Uživatele (prý) zajímá především lokalita, pak dopravní obslužnost. Až na třetím místě je standard vybavení bytu a jeho vnitřní dispozice. Klient se podstatně více zajímá o technologii svého mobilního telefonu než o kvalitu vlastního bydlení.

V současnosti je aktivita soukromých developerů hlavním motorem rozvojem města. To s sebou často nese řadu úskalí a problémů. Urbanista Karel Maier v této souvislosti upozorňuje na důležitost územního plánování: ,,Nástroje územního plánování jsou jako dopravní předpisy – vymezují, jak a kudy můžou investoři a developeři jezdit, a jak a kudy ne. Developer je normální povolání, není to zavrženíhodná činnost, tedy pod podmínkou, že ‚jezdí‘ podle existujících pravidel a že ty předpisy opravdu brání ‚karambolům‘ neboli že slouží zájmům občanů.‘‘ Důležitost pravidel v institucionálním rámci – a kvalitní architektury vůbec – si uvědomují již i někteří developeři. Přispívají k tomu i zpřísňující se postoje orgánů územního plánování, ekologické požadavky i zvyšující se nároky klientů. Budou s tím souhlasit i naši hosté? Přijďte se přesvědčit a položit vlastní otázku!

Vstupné na akci je 40,- Kč. Další přednáška a diskuse z cyklu DIALOGY O ARCHITEKTUŘE s názvem junior : matador se bude konat ve středu 18. 5. 2015 od 18:30 hod. v kavárně DEPO2015 v Plzni.

————————

Sérií čtyř večerů chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a za podpory Plzně 2015, o. p. s., Ministerstva kultury ČR a města Plzně.

————————

Zdroje:
http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/10201/architekt-versus-developer-kooperace-nebo-nepratelstvi/
http://www.novinky.cz/kultura/salon/365657-developeri-maji-vzdycky-naskok-rika-urbanista-a-architekt-karel-maier.html

Titulní foto: Zábran Nová architekti