Slovany chtějí přistupovat k dětským hřištím inovativně, první vlaštovkou bude hřiště v Šeříkové

# architektura, dětská hřiště, komunitní plánování, Šeříkovka, sociologie, veřejný prostor, zapojení veřejnosti

Vloženo24. 07. 2020

Text Správce systému

Ve středu 22. července proběhlo netradiční veřejné setkání, a to k rekonstrukci dětského hřiště v Šeříkové ulici. Během velmi kultivované diskuse nastínilo téměř třicet občanů své potřeby a preference týkající se nejen tohoto hřiště, ale i dalších hřišť na Slovanech a veřejného prostoru obecně.

Městský obvod Plzeň 2 – Slovany oslovil spolek Pěstuj prostor s přáním inovovat svůj přístup k rozvoji dětských hřišť s ohledem na současné trendy a společenské potřeby. Součástí projektu je právě rekonstrukce zmíněného hřiště. Besedu zorganizovanou Pěstuj prostor za účasti zástupců obvodu, vč. místostarosty Jana Fluxy, navštívili převážně rodiče s dětmi, ale i další občané. Předcházelo jí sociologické šetření v lokalitě.

Mezi hlavními tématy zaznělo, že lidem poměrně vyhovuje stávající koncepce menších hřišť s různorodými prvky a pískovišti na více místech, mezi kterými mohou s dětmi putovat. Za většími hřišti vyrážejí do Chvojkových lomů, ale i do vzdálenějších částí Plzně. Přirozeným lokálním prostorem pro větší koncentraci aktivit by byl plac vedle kulturního domu a restaurace Šeříková. Občané vzpomínali na dřívější sportovní aktivity vedle dětského hřiště a ocenili by návrat ping-pongového stolu nebo i branek na „čutání“. Preferují mezigenerační bezbariérový prostor, který není hřištěm jen pro jednu věkovou skupinu, ale najdou v něm podněty děti různého stáří a využijí ho i dospělí. Silně zaznělo téma starších dětí a teenagerů, na které se, na rozdíl od malých dětí, ve veřejném prostoru zatím tolik nemyslí. Zmiňováno bylo také téma bezpečnosti vč. lepšího osvětlení a údržby. Padly ale i zajímavé ekologicko-výchovné podněty nebo přání zřídit u hřiště cyklostojan.

Diskusí se linul akcent na uměřenost a ohled i na kolem bydlící – postačí pískoviště, dvě až tři „atrakce“ pro malé děti, něco pro starší děti i dospělé, zlepšení přehlednosti a dohledu i zachování stinného charakteru místa tvořeného vzrostlými stromy.

Občané, kteří se nemohli diskuse zúčastnit, mohou do 31. 7. 2020 zasílat své podněty také na adresu info@pestujprostor.cz. A co bude následovat? Na základě analýzy potřeb zpracují architekti Pěstuj prostor návrh hřiště. O něm budou občané informováni elektronicky i vyvěšením na místě. Realizace by se měla uskutečnit ještě v letošním roce. Městský obvod zároveň získá odborné doporučení, jak obecně přistupovat k dalším hřištím na Slovanech.

Více fotografií ze setkání zde.