Den architektury 2018 ve znamení osmičkových roků nabídne prohlídky, procházky i sdílená kola

# 100 let, architektonická procházka, architektura, den architektury, den architektury 2018, filmová projekce, osmičkové roky, sdílená kola, vizuální smog, workshop pro děti

Vloženo22. 09. 2018

Text Petr Klíma

Poslední zářijový víkend se již poosmé uskuteční populární festival Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. V souvislosti se stoletým výročím založení Československa a dalšími „osmičkovými roky“ se letošní ročník soustředí především na architekturu Plzně v obdobích zásadních změn společenského uspořádání. Hlavním bodem programu budou komentované prohlídky významných a veřejnosti často nepřístupných budov s kontextuálním doprovodem slamerky Bio Mashy a architektonická procházka městem. Věnovat se budeme ale i vztahu architektury k reklamě a propagaci, a to včetně workshopu pro děti i rodiče. Téma transformace veřejného prostoru i celých měst pak otevřou dvě filmové projekce. A nebudou chybět ani sdílená kola.

————————

Programový leták ke stažení

————————

Prvním bodem programu plzeňské části letošního Dne architektury bude – netradičně ve sváteční den 28. září – procházka po historii a současnosti vizuálního smogu, která se uskuteční ve spolupráci s platformou Vizuální smog v Plzni. Tématem vycházky, která naváže na srpnovou „iniciační“ akci, bude vztah reklamy a propagace k architektuře v minulosti a dnes. Procházka začne v 15:00 hod. před galerií Vestředu v Martinské 3 a – podobně jako celý Den architektury – bude určena široké veřejnosti.

Na přibližně hodinovou vycházku v 16:30 hod. naváže dílna pro děti a rodiče, kterou na širší téma vizuální identity spjaté s architekturou připraví členky iniciativy Architektura pro děti aneb Město letí. Workshop se odehraje v malém sále Moving Station (Koperníkova 56) a potrvá zhruba dvě hodiny. ORGANIZÁTORKY ÚČASTNÍKŮM VŘELE DOPORUČUJÍ ABSOLVOVAT PŘED DÍLNOU I UVEDENOU PROCHÁZKU.

První den festivalu pak završí v 19:00 hod. na témže místě projekce dvou mimořádných snímků promítaných letos na festivalu Film a architektura. Prvním z nich bude hodinový americký dokument Diller Scofidio + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Line, který přibližuje úspěšnou revitalizaci někdejší newyorské nadzemní dráhy (The High Line). Při ní se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo jedinečným způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou. Neméně zajímavý bude i německý film Whose City? o transformaci Berlína v posledním čtvrtstoletí. Dokument ukáže, jak se z poněkud zchátralého a zanedbávaného, avšak vysoce dynamického a flexibilního města devadesátých let postupně stává elegantnější a exkluzivnější město.

V sobotu 29. září v 10:00 hod. Den architektury zahájí přibližně dvouhodinová procházka Architektura osmičkových roků, uspořádaná v rámci sousedských procházek Skryté město. Zájemci blíže poznají vybrané architektonické realizace, jejichž vznik či přestavba se pojí s obdobími zásadních změn společenského uspořádání – někdejší hotel Ural, tzv. Bohemku, budovy někdejší městské spořitelny a policejního ředitelství nebo bývalý obchodní dům Prior. Trasa začíná u hotelu Central (dříve Ural) na nám. Republiky 33.

Hlavní bod programu festivalu bude od 14:00 do 20:00 hod. tvořit odpolední blok pěti komentovaných prohlídek běžně nepřístupných nebo obtížně přístupných budov s historiky architektury i architekty. Také výběr těchto domů odráží dramaturgickou linku Dne architektury – vznik každého z nich spadá do některého ze zlomových období našich moderních dějin (případně do jejich osudu tyto dějinné události významně vstoupily). PRO ÚČAST NENÍ NUTNÉ SE REGISTROVAT.

První prohlídka povede návštěvníky do správní budovy Měšťanského pivovaru v Plzni (1914–1919), v jejímž osudu se zrcadlí historie města uplynulého století. Po ní bude následovat objekt Československého rozhlasu (1947–1953 / 1956), který je jedním z nejlepších příkladů českého pozdního funkcionalismu a jenž navíc sehrál důležitou roli i v událostech roku 1968. Pozdně modernistická budova základního závodu družstva Styl (1968–1975) pak účastníkům nabídne téměř intaktně dochovaný exteriér a část interiéru a také jedinečné výhledy z ploché střechy. Po pěti letech se Plzeňanům na půlhodinu otevře postmoderní přístavba Domu obuvi (1990), který – předtím i potom coby obchodní dům Baťa – ve Zbrojnické ulici fungoval od dvacátých let minulého století téměř 90 let. Jako poslední se uskuteční prohlídka bytového domu Veleslavínova (2014–2016). Tato budova, přestože byla dokončena již předloni, ve výběru nezastupuje žádný zásadní historický moment, ale aktuální „osmičkový“ rok. Průvodcem domu, díky němuž současná architektura kultivovaně a příkladně vstoupila do historického středu města, bude autor projektu Radek Dragoun.

K přesunu mezi jednotlivými objekty během sobotního odpoledne bude možné zdarma využít sdílená kola kolemplzne.cz, a to buď po předchozí registraci na kolemplzne.cz, nebo po „analogovém“ zaregistrování na místě u výše uvedených budov. Zároveň všem existujícím uživatelům kolemplzne.cz bude 29. září 2018 k dispozici zvláštní tarif, který jim umožní zdarma projet mj. i trasu mezi navštívenými objekty. (druhý uvedený způsob umožní jízdu pouze mezi pěti navštívenými budovami). Bicykl si bude možné půjčit vždy pouze po skončení dané prohlídky a odevzdat ho pak na některém z dalších stanovišť.

Program Dne architektury zdarma.

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události.

————————

Celorepublikový festival se koná u příležitosti Světového dne architektury. Na republikové úrovni je zaštítěn spolkem Kruh, v Plzni je Den architektury pořádán spolkem Pěstuj prostor s podporou města Plzně a Ministerstva kultury ČR.

————————

pestujprostor.plzne.cz
denarchitektury.cz