Den architektury 2016 aneb Plzeň žije industriálem!

# architektura, den architektury, den architektury 2016, DEPO2015, filmová projekce, industriál, industriální architektura, komentované prohlídky, Papírna, Plzeňský Prazdroj, workshop pro děti

Vloženo23. 09. 2016

Text Petr Klíma

V neděli 2. října 2016 se v Plzni již pošesté uskuteční každoroční festival Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. V souvislosti s obsahem podzimní přednáškové série POST—INDUSTRIÁL se program letošního ročníku soustředí na průmyslovou architekturu a její transformaci. Jeho páteří budou organizované prohlídky průmyslových areálů, doplní je netradiční komentované vyjížďky na dračí lodi po Radbuze a doprovodné akce v Papírně – taneční performance, filmové projekce a také workshop pro děti.

————————

Programový leták ke stažení

————————

Program plzeňské části letošního Dne architektury zahájí již v 10:00 hod. vyjížďky s dračí lodí po Radbuze. Díky spolupráci s oddílem Pilsner Dragons (děkujeme!) se uskuteční celkem čtyři plavby, během nichž bude účastníky provázet zasvěcený komentář Kateřiny Cibulkové a Petra Klímy o několika průmyslových areálech, které se nacházejí na obou březích řeky. Na „dračím“ menu bude areál vodárny v čele s budovou filtrů systému PuechChabal, komplex někdejší papírny se stejnojmenným kulturním centrem, dnešní kreativní zóna DEPO2015 či bývalý parní válcový mlýn Lindacker & Koblasa.

Vyjížďky začínají v 10:00 a v 11:30 hod. u loděnice Pilsner Dragons na konci Cyklistické ulice (asi 100 metrů za hospůdkou U Pechtů) a v 10:45 a ve 12:15 hod. od mola TJ Prazdroj Plzeň na Anglickém nábřeží (mezi mostem Milénia a areálem DEPO2015). Protože kapacita každé plavby je omezena na 12–14 lidí, místo v lodi je třeba si rezervovat na adrese soukupova@pestujprostor.cz. 

Odpoledne na tento program navážou prohlídky tří významných areálů. Zmíněné DEPO2015 (od 14:00 hod.)Papírnu (od 17:00 hod.) doplní část komplexu Plzeňského Prazdroje (od 15:30 hod.). Účastníkům dají nahlédnout do běžně nepřístupných či zřídka navštěvovaných míst; průvodci navíc návštěvníky zasvětí jak do stavební historie průmyslových závodů, tak do jejich postupné transformace. Zatímco pivovarský areál je ilustrativním příkladem postupného rozvoje místa při zachování jeho původní funkce, další dvě území názorně ukazují způsob, jakým je možné transformovat industriální oblasti na místa kultury, umění, techniky, služeb i sociálních aktivit. Prohlídku někdejšího dopravního depa s největší pravděpodobností povede autor stavebněhistorického průzkumu areálu Jan Anderle, v čele procházky Plzeňským Prazdrojem bude architekt Marek Marovič a bývalou papírnou provede zájemce designérka Kateřina Cibulková. Všechny tři prohlídky potrvají 60–70 minut; budou-li proto fanoušci architektury chtít, budou moci postupně absolvovat všechny tři.

Tím však program Dne architektury neskončí – v Papírně se kromě uvedené prohlídky uskuteční další tři pozoruhodné akce. Tou první bude zábavný workshop pro děti, který proběhne od 15:30 do cca 17:00 hod. v prostoru Café Papírna. Architektka a fotografka Zuzana Zbořilová a výtvarná lektorka Aleška Čeňková z iniciativy Architektura do škol aneb Město letí vtáhnou děti poutavým a hravým způsobem do světa průmyslové architektury.

V 18:30 hod., krátce po skončení komentované prohlídky, Papírna ožije vystoupením tanečnice Markéty Vacovské. Mezinárodně úspěšná a respektovaná umělkyně bude svojí site specific performance reagovat na výjimečnou atmosféru prostoru, v němž až donedávna hrály hlavní roli motokáry. Během svého vystoupení nejspíše rozhýbe i návštěvníky.

Program festivalu uzavře od 19:00 hodin tematická filmová projekce. Svůj krátký film Zbůch 2015 znovuobjevující hornickou kulturní krajinu v blízkosti Plzně přijede představit jeho režisérka Veronika Kastlová. Po několikaminutovém prologu se pak bude promítat dokument z dílny BBC Requiem za Detroit. Ceněný snímek zachycuje vzestupy a pády automobilové metropole, někdejší výstavní síně amerického průmyslu. Oba filmy budou v české znění.

Program Dne architektury je zdarma.

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události.

DA Plzeň 2016 / program

————————

Celorepublikový festival se koná u příležitosti Světového dne architektury. Na republikové úrovni je zaštítěn občanským sdružením Kruh, v Plzni je Den architektury organizován spolkem Pěstuj prostor za podpory města Plzně a Ministerstva kultury ČR.

————————

pestujprostor.plzne.cz
pam.plzne.cz
denarchitektury.cz