Den architektury 2014: Registrujte se prohlídky unikátních a jinak běžně nepřístupných moderních interiérů

# Příspěvek bez tagů

Vloženo26. 09. 2014

Text Správce systému

Využijte jedinečnou příležitost prohlédnout si interiéry běžně nepřístupných i veřejných staveb přímo s jejich autory-architekty! Zúčastněte se 5. října Dne architektury a vyberte si až 3 z 11 realizací, které během odpoledne navštívíte v rámci komentované prohlídky. Ty budou probíhat na všech místech v časech 14:00, 15:00 a 16:00 hodin. Na závěr se přijďte diskutovat s architekty současné (nejen plzeňské) architektuře. Diskuse začíná v 17:30 v Domě hudby. Přesun mezi jednotlivými místy si můžete zpestřit jízdou na koloběžce k světu, kterou si vypůjčíte na náměstí Republiky a u Slovanské radnice.

Pořad Čajovna na Českém rozhlasu – Vltavě o Dni architektury 2014 (Plzeň hraje v poslední třetině):

Mapa prohlídek

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY
14:00, 15:00, 16:00 (začátky prohlídek)

Na všechny prohlídky je vstup zdarma, jednotlivé komentované prohlídky mají omezenou kapacitu, je proto nutné se na Vámi vybrané realizace a časy zaregistrovat na webu Plzně 2015. Zde si můžete zamluvit i koloběžku z vybraného výpůjčního místa.

Místa, která budou otevřena pro milovníky architektury:
01 / Centrální požární stanice v Plzni na Košutce od studia AVE architekt, která je úspěšnou ukázkou spojení výtvarné kompozice a zvládnutého technického řešení.

02 / Onkologické centrum v areálu Fakultní nemocnice v Plzni, které navrhl kolektiv autorů z kanceláře K4, který se pokusil vytvořit co nejpříjemnější prostředí pro pacienty. Lůžkové oddělení umístili do třípodlažní nadzemní hmoty, která je oddělená od ambulantního provozu v přízemní a podzemní části. Budova je protknuta několika atrii a ozeleněna terasou pro relaxaci pacientů.

03 / Novostavba rodinného domu v Bručné od ateliéru RAP architekti. Tento do terénu částečně zasazený třípodlažní dům nabízí svým majitelům krásný výhled na okraji Plzně.

04 / Rekonstruovaný byt v domě z 60. let v Plzni na Slovanech, ve kterém architekti Jiří Zábran a Tereza Nová vyčistili a prosvětlili dispozici a byt zařídili jednoduchými bílými sestavami nábytku na míru, které kontrastují s retro prvky z období vzniku domu.

05 / Radnice na Slovanech od studia AVE architekt. Úřad druhého plzeňského obvodu s ojedinělým prvkem – nárožní věží s hodinami, která upozorňuje na stavbu výjimečného významu. V ní se také nachází kancelář starosty.

06 / Vila Na Skalce je novostavba vily z roku 2000 na okraji vilové zástavby při řece Radbuze. Je koncipována jako dvě funkčně i materiálově odlišné hmoty – obytný dřevěný „most“ (tvořený lepenou konstrukcí a dřevěnými nosníky) a železobetonová věž. Autorem je Libor Monhart z ateliéru FACT.

07 / Komentovaný výklad k rekonstrukci náměstí Republiky včetně tří kašenarchitekty Ondřejem Císlerem a Janem Soukupem.

08 / Restaurovaná varna a přístavba velkokapacitního výtahu v areálu Plzeňského Prazdroje od ateliéru DaM.

09 / Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, od Jana Štípka st. je jednoduchá montovaná hala, přezdívaná jako „Továrna na umění“, nabízí na rozloze 6000 m2 otevřené prostory pro ateliéry, studia a dílny, oddělené navzájem pouze volně posunovatelnými příčkami.

10 / Atletický stadion města Plzně od architekta Daniela Němečka s tribunou pro 850 diváků a 123 metrů dlouhým běžeckým tunelem pro trénování v zimě. Realizace získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2013.

11 / Řadové domy Zruč. Cihlové domy od architektů Jiřího Zábrana a Terezy Nové s dřevěným obkladem jsou orientovány na východ a na západ, ale hlavní prosklené plochy jsou orientovány na jih.

12 / Dům hudby – beseda 17.30. Dům hudby je příkladem zajímavé přestavby historické budovy na konzervatoř a koncertní sál. Objekt není součástí odpoledních prohlídek, v 17.30 h se zde ale koná speciální komentovaná prohlídka s architektem Pavlem Jobou, M1 architekti, na kterou naváže závěrečná diskuse s českými architekty.

Registrace prohlídek zde.

DISKUSE
17:30, Dům hudby, Husova 30, Plzeň

Jak se žije a pracuje v architektonicky kvalitních domech? Jak může vypadat moderní byt, administrativní nebo veřejná budova? Otevřená beseda s architekty i uživateli budov o tom, proč usilovat o dobrou architekturu.

Diskusi uvede komentovaná prohlídka Domu hudby s architektem Pavlem Jobou, M1 architekti.

PŮJČOVNA KOLOBĚŽEK
Plzeňský den architektury vám ve spolupráci s Koloběžkami k světu nabízí unikátní způsob výletu po plzeňské architektuře!

V neděli 5. 10. 2014 si můžete na celé odpoledne zapůjčit koloběžku a zpestřit si tak návštěvy interiérů aktivním pohybem. Koloběžky si je možné vyzvednout od 12:00 hodin na náměstí Republiky u Meeting pointu a před Slovanskou radnicí. Vrácení probíhá do 18:00 hodin. Stanoviště na náměstí Republiky se v 15:30 zavře a přesune k Domu hudby (Husova 30, Plzeň), kde bude možné koloběžky vracet mezi 17.00 a 18.00. V Domě hudby se od 17.30 koná závěrečná veřejná beseda s architekty. Během ní se dozvíte, jak se žije a pracuje v architektonicky kvalitních domech, jak může vypadat moderní stavba nebo proč usilovat o kvalitní architekturu.

S koloběžkou si můžete zajet i na naši partnerskou akci Slavnosti jablek v Zapomenuté zahradě, která je podpořena v rámci programu Pěstuj prostor (více zde), jen ji musíte vrátit zpět do 18.00 hodin.

Zapůjčení koloběžek vám při registraci předem (do 3. 10. 12:00 hodin) nabízíme za skvělou cenu 80 Kč / celé odpoledne (platí se na místě). Z důvodu omezeného počtu koloběžek doporučujeme registrovat se co nejdříve. Pokud jste si Koloběžku k světu ještě nikdy nepůjčovali, budete potřebovat průkaz totožnosti a kartu s čipem (např. Plzeňskou kartu, JIS, In-kartu apod.). Koloběžku si zamluvte zde.

O DNI ARCHITEKTURY
Celorepublikový festival se koná u příležitosti Světového dne architektury. Na republikové úrovni je zaštítěn občanským sdružením Kruh a letos se do něj zapojilo 55 českých a slovenských měst, které dohromady nabídnou 115 komentovaných prohlídek. V Plzni je Den architektury organizován v rámci programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, o.p.s.