Prohlídky, procházky, workshopy, projekce: Den architektury se zaměří na současnou architekturu

# den architektury, den architektury 2021, diskuse, filmová projekce, komentovaná procházka, komentovaná prohlídka, od západu nefouká?, Petrohrad, prezentace, Řeka ve městě, současná architektura, vernisáž, workshop pro děti

Vloženo23. 09. 2021

Text Petr Klíma

První říjnový víkend se u příležitosti oslav Světového dne architektury uskuteční již 11. ročník tradičního festivalu Den architektury. Po loňském ročníku soustředěném na zeleno-modrou infrastrukturu a adaptaci měst na změnu klimatu zacílíme letos v Plzni na současnou architekturu. Součástí nabitého čtyřdenního programu budou komentované prohlídky příkladných budov a míst s autory projektů, komentované procházky po současné architektuře s prohlídkami dalších vynikajících staveb, tematický workshop pro děti i rodiče a několik dalších akcí.

Program může být  s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci upraven, aktuální informace sledujte zde a ve facebookové události.

————————

Programový leták ke stažení

Facebooková událost

————————

Současná architektonická scéna v Plzni si v celorepublikovém kontextu zatím nezískala větší pozornost. „Prostřednictvím programu Dne architektury se pokusíme upozornit na skutečnost, že i v Plzni vzniká kvalitní soudobá architektura, a přiblížit podmínky jejího vzniku. Zájemci se mohou těšit na prohlídku půltuctu staveb oceněných v přehlídkách Cena Hanuše Zápala a Stavba roku Plzeňského kraje. Prohlídky vždy povedou autoři či autorky projektů z místních architektonických studií,“ zve organizátor akce Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor.

V pátek 1. října bude zpřístupněna přístavba družiny ZŠ Plzeň-Újezd, která získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018. V sobotu 2. října se uskuteční prohlídka bytového domu Poděbradova, kterou doplní výklad o transformaci území mezi Husovou a Kollárovou ulicí. Účastníci si budou moci prohlédnout i přístavbu budovy Divadla J. K. Tyla ve Smetanových sadech a rekonstruovaný bytový dům na Roudné. Veřejnosti se představí i Habrmanovo náměstí na Doubravce včetně objektu tzv. „křídla pro Kaplického“. Téhož dne od 16 hodin proběhne v Papírně Plzeň workshop Postav dům, zasaď strom určený dětem i rodičům. Akci rozvíjející téma knihy Kdyby lidi byli stromy Kamily Bolfové připravily lektorky z iniciativy Architektura pro děti aneb Město letí.

V neděli 3. října se pak v rámci procházky po architektuře a urbanismu Borských polí uskuteční prohlídka administrativního objektu Konplan, Stavby roku Plzeňského kraje 2019, a budovy Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ZČU, za niž její autor Jan Štípek obdržel in memoriam Cenu Hanuše Zápala za přínos plzeňské architektuře 2010–2013. Na procházku plynule naváže představení návrhu očekávané proměny území tramvajové točny v přední části Borského parku.

Odpoledne bude následovat komentovaná procházka Od Hamburku k papírně, která přiblíží několik staveb a jejich kontext v okolí hlavního nádraží a řeky Radbuzy (např. nový autobusový terminál, Palubu Hamburk či bytový dům Papírnická). Ještě téhož si zájemci budou moci prohlédnout objekt Kafe Smetanka u lesoparku Homolka a rodinný dům H na Výsluní. Mezi těmito dvěma objekty bude veřejnosti k dispozici zdarma autobus. Mezi ostatními místy se mohou návštěvníci přesouvat MHD či po vlastní ose.

Program zaměřený na současnou architekturu doplní několik dalších akcí tematizujících architekturu – v pátek 1. října večer v Papírně Plzeň projekce dokumentu o Novém Bauhausu, v sobotu 2. října dopoledne prohlídky památkově chráněné budovy Masarykovy ZŠ či odpolední vernisáž výstavy Slavní petrohradští na Palubě Hamburk (prohlídky školy a zahájení výstavy pořádá Masarykova ZŠ, resp. město Plzeň u příležitosti 100. výročí položení základního kamene MZŠ a Plzeňských oslav vzniku republiky).

Součástí programu se staly i dva body přeložené kvůli koronavirové pandemii z loňského Dne architektury, věnované plzeňským řekám. V rámci akce Řeka ve městě 2021+ bude prezentována Koncepce městských břehů věnovaná budoucnosti okolí plzeňských řek, následovat bude diskuse. Na workshopu Já a řeka, řeka a já, připraveném iniciativou Architekti ve škole, si děti budou moci tvůrčím způsobem odpovědět na otázku „Co chci dělat u řek a co pro to potřebuji?“. Obě akce se uskuteční 12. října v kreativní zóně DEPO2015.

Na jednotlivé akce se není zapotřebí registrovat. Všechny se navíc budou konat zdarma. Akce v uzavřených prostorech včetně komentovaných prohlídek interiérů staveb se samozřejmě uskuteční dle platných epidemiologických opatření, vždy tedy bude vyžadována ochrana nosu a úst. Programu se nebudou moci zúčastnit osoby, které vykazují klinické příznaky onemocnění Covid-19,“ upozorňuje Petr Klíma. Program může být s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci upraven (mohou být zavedeny plošné rezervace a kapacitní omezení akcí), aktuální informace sledujte v tomto článku a ve facebookové události.

 

U příležitosti Světového dne architektury pořádá plzeňskou část Dne architektury Pěstuj prostor, z. s., ve spolupráci s Kruh, z. s. a s podporou města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Kompletní program akcí v celé ČR najdete na denarchitektury.cz.