Učit se architekturou? Téma pro třináctý ročník festivalu Den architektury

# Den architektury 2023, diskuse, komentované prohlídky, konstrukce, projekce, školy, Učit se architekturou?, workshop

Vloženo26. 09. 2023

Text Markéta Hossingerová

U příležitosti Mezinárodního dne architektury se v Plzni již potřinácté uskuteční festival Den architektury, jehož stěžejní část se odehraje v sobotu 30. září a neděli 1. října.
Obsahově se v Plzni letošní ročník v dělí do dvou linií. První z nich následuje celorepubliková témata festivalu, kterými jsou objev konstrukce a osobnost barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, od jehož smrti letos uplyne 300 let. Druhá linie se bude věnovat školním budovám a obecně prostředí pro vzdělávání dětí a mládeže, čímž se zároveň otevře podzimní téma spolku.

Všechny akce jsou zdarma, ovšem letos je nutné si na některé z nich rezervovat místo ve skupině (na webu GoOut.cz). Z provozních důvodů jsou některé komentované prohlídky a jedna z projekcí kapacitně omezeny.

Programový leták ke stažení

Facebooková událost

Festival v Plzni zahájí ve středu 27. září vernisáž v prostoru Paluby Hamburk. Výstava s názvem Masarykova a ty další – architektura plzeňských škol v letech 1914–1948, připravená v rámci projektu Plzeňský architektonický manuál (PAM), sleduje proměňující se architekturu školních budov postavených v Plzni mezi lety 1914 a 1948.

pátek 29. září odpoledne ožije upravený předprostor 21. ZŠ workshopem pro děti. Z vysoutěženého materiálu budou děti moci vytvořit stejně zábavné předškolí pro jinou plzeňskou školu. Téhož dne se také uskuteční prohlídka centra Moving Station, na kterou naváže večerní promítání filmu Best in the World, který reflektuje vývoj dánské Kodaně v posledních desetiletích. K vidění budou též krátké medailony oceněných realizací loňského ročníku Česká cena za architekturu.

O víkendu proběhne bezmála desítka komentovaných prohlídek vybraných budov – konstrukčně pozoruhodných industriálních objektů (dnešního pivovaru Proud,  Tech Tower či Techmanie), nebo se jedná o  stavby významných plzeňských škol (gymnázia na Mikulášském náměstí nebo Gymnázia Luďka Pika). Většinu objektů spojuje nedávná rekonstrukce, adaptace či konverze. O těchto úpravách budou hovořit sami autoři či autorky.

V sobotu 30. Září dopoledne bude možné navštívit pivovar Proud v adaptovaném prostoru bývalé elektrocentrály Měšťanského pivovaru a Gymnázium Plzeň na Mikulášském náměstí, odpoledne se uskuteční prohlídky někdejší Vyšší hospodářské školy (Pavlovův pavilon) a bývalé Krajské politické školy (Šafránkův pavilon). V obou budovách působí od letošního roku nové soukromé školní ústavy. V neděli 1. října dopoledne se otevře ke vstupu Gymnázium Luďka Pika v Pzni-Doubravce a Techmania Science Center v bývalých škodováckých objektech. Odpoledne můžou návštěvníci vyrazit také na prohlídku technologického parku TechTower v areálu původního pivovaru Světovar, nové tramvajové vozovny a Puech-Chabalovy filtrace, dnešních sádek v areálu vodárny v Plzni na Homolce. I pro oba víkendové dny jsou připraveny workshopy pro děti a jejich rodiče. Tvořit a vyrábět se bude vždy odpoledne v kreativní zóně DEPO2015.

pondělí 2. října bude ve Smetanových sadech slavnostně zahájena druhá z avizovaných výstav. Jak její název Učit se architekturou? Minulost i současnost školního prostředí v Plzni napovídá, výstava veřejnosti přiblíží, jak se vývoj města i celospolečenské úvahy o vhodném prostředí pro vzdělávání dětí a mládeže promítaly do výstavby školních budov a dalších zařízení v Plzni.

Další filmová projekce je připravena na pátek 6. října do jednoho z Loosových interiérů – někdejšího bytu Krausových v Bendově ulici –, kde bude možné zhlédnout dokumentární snímek Adolf Loos – revolucionář mezi architekty.

Poslední událostí letošního Dne architektury v Plzni bude diskuse o unikátním počinu nedávné dostavby ambitu v Mariánské Týnici podle původních plánů barokního umělce a architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Diskuse uzavře program v pondělí 9. října ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.

Plzeňskou část Dne architektury pořádá spolek Pěstuj prostor ve spolupráci s Kruh, z. s., a s podporou města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Kompletní program akcí v celé ČR najdete na denarchitektury.cz.