Cyklus přednášek Pěstuj prostor 2014: KOMUNITNÍ ZAHRADY

# Příspěvek bez tagů

Vloženo28. 03. 2014

Text Správce systému

Cyklus přednášek Pěstuj prostor v letošním roce zahájí večer na téma komunitního zahradničení. Inspirováni zájmem veřejnosti o společné pěstování zeleniny a květin vám představíme zajímavé projekty z České republiky i připravované komunitní zahrady v Plzni. Mluvit se bude i o dalších výjimečných zahradách s komunitním programem. Dozvíte se podrobnosti, jak komunitní zahrady fungují i jaký je jejich význam pro dnešní společnost.

Kdy: 17. 4. 2014 od 18:30
Kde: kavárna Domu hudby, Husova 30, Plzeň

Hosté:
Mgr. Lucie Lankašová – KOKOZA o.p.s.
Ing. Ondřej Fous – zahradní designer, zámecké zahradnictví Ctěnice
Mgr. Alena Lehmannová – ENVIC o. s.

Komunitní zahradničení se zdá být módním trendem posledních několika let, ve skutečnosti bylo ale známo již na počátku 19. století ve Velké Británii a západní Evropě. Pomáhalo tehdy uživit rodiny, které v průběhu průmyslové revoluce přišly o práci. I dnes často „kvete“ v místech, kde je obtížné najít zaměstnání a lidé hledají kromě obživy i náplň volného času – boom zahrad nastal např. ve zkrachovalém americkém městě Detroit nebo anglickém městečku Todmorden, které se potýkalo s odlivem obyvatel a vysokou nezaměstnaností.

Po celém světě i v Čechách si ale komunitní zahrady získávají velkou oblibu bez ohledu na životní a pracovní situaci místních obyvatel – v New Yorku se společně zahradničí na střechách luxusních mrakodrapů a v Brazílii ve favelách. Důvod je prostý – dle obyvatel již zmíněného Todmordenu společné zahradničení prostě přináší dobrou náladu. A kromě toho poskytuje možnost vypěstovat si čerstvé ředkvičky nebo bylinky v centru města – možná přímo ve vaší ulici.

Komunitní zahrady pěstují mimo zeleniny i dobré sousedské vztahy, je to místo setkávání několika generací i lidí pocházejících z různých prostředí. Přednáška představí, v jakém prostředí a za jakých podmínek je možné zahradu realizovat. S našimi hosty budeme diskutovat o tom, jak komunitní zahrada ovlivňuje společenský život i jak se pomocí ní dá ve městě podpořit komunita. Dozvíte se, jak se zahradničí v zahraničí a budete moci diskutovat i o dalších zahradnických nápadech z programu Pěstuj prostor.

Zástupci komunitní a kompostovací zahrady Kokoza představí svůj koncept zahrady mezi paneláky a důvody, proč je výhodné ve městě kompostovat. Podělí se o zkušenosti, radosti, ale i trápení, které přináší městské komunitní zahrady, o podporu uplatnění seniorů a lidí bez práce i o vlastní pohled na propojení businessu, neziskového sektoru a veřejné správy.

Zahradník, perenář a krajinářský architekt Ondřej Fous představí své zámecké zahradnictví Ctěnice, kde s dalšími lidmi budují zahradnickou alternativu, usilují o záchranu a prezentaci zahradnického řemesla i zapojují místní veřejnost. Ukáže možnosti participace ve formě dílen pro děti i dospělé a bude mluvit o udržitelnosti zahradnického projektu.

Alena Lehmannová z občanského sdružení ENVIC přiblíží plzeňské projekty, jako je Zapomenutá zahrada na Lochotíně nebo připravovaná komunitní zahrada na Světovaru. Zapomenutá zahrada v loňském roce občanům Plzně nabídla např. úspěšné slavnosti jablek nebo sousedský večer. Plzeňská zahradnice se zapojila i do vzniku pražské zahrady Kuchyňka a dalších komunitních projektů.

Přednáškový cyklus programu Pěstuj prostor přichází v roce 2014 s upraveným konceptem. Přednášky se věnují zejména tématům, které se objevily v otevřené výzvě Pěstuj prostor, ale znovu přináší i aktuální diskuse o městském životním prostředí. Pěstuj prostor podporuje rozvoj místní odborné veřejnosti – přednášky pro vás letos připravují mladé plzeňské architektky Šárka Lorencová a Monika Škublová pod vedením koordinátora programu Pěstuj prostor Marka Siváka a týmu sekce Veřejný prostor a vzdělávání společnosti Plzeň 2015, o.p.s.

Další přednáška se bude konat 22. 5. 2014 v Domě hudby. Program Pěstuj prostor je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Pozvánka zde.

Použité zdroje:
www.vitalia.cz
www.sedmagenerace.cz

Odkazy:
www.kokoza.cz
www.zameckezahradnictvi.cz
www.envic-sdruzeni.cz

Fotografie: KOKOZA o.p.s., ENVIC o. s.
Text: Marek Sivák, Šárka Lorencová