Centrum architektury Pěstuj prostor – ohlédnutí za festivalem Kontejnery k světu

# Příspěvek bez tagů

Vloženo20. 06. 2013

Text Správce systému

Festival Kontejnery k světu, který mezi 10. květnem a 8. červnem vnášel široké spektrum aktivit do veřejného prostoru v Plzni, Praze, Brně, Ostravě a dalších městech, před několika dny odezněl. A s ním také Centrum architektury, které po tyto čtyři týdny fungovalo v kontejneru číslo 17 na Chodském náměstí v Plzni. Tucet akcí, které v Centru proběhly, se uskutečnil pod hlavičkou programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, o.p.s. 

„Centrum architektury se soustředilo na témata veřejného prostoru, urbanistických vztahů současného města (včetně Plzně) a soudobé architektury, vystoupili jak plzeňští architekti a urbanisté, tak odborníci z Prahy, Brna i odjinud. Veřejných přednášek, prezentací a workshopů se zúčastnily téměř tři stovky návštěvníků – řada z nich se přitom do kontejneru č. 17 vracela opakovaně,“ říká dramaturg kontejneru Petr Klíma. Na akci do kontejneru dorazil i plzeňský primátor Martin Baxa či ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.

Nejnavštěvovanější akcí byl úvodní a finální večer. Ten první, nazvaný Generace 70s, během něhož návštěvníkům představili svoji tvorbu plzeňští architekti narození vesměs v 70. letech, ukázal, že místní veřejnost současná architektura zajímá – divácký zájem předčil očekávání pořadatelů a přesáhl také formát kontejneru. Z kontejneru se tak napříště stala už zpravidla pouze scéna. Tím druhým byl Visual Manual Special Plzeň, který přinesl sérii prezentací studentů a čerstvých absolventů architektury z Plzně nebo těch, kdo se Plzni ve svých ateliérových úlohách věnovali.

Nadmíru úspěšný byl i komunitní Lehátkový workshop. Od dopoledne do pozdních večerních hodin se na náměstí v blízkosti kontejneru vystřídaly tři desítky dobrovolníků z řad široké veřejnosti, kteří se aktivně zapojili do výroby lehátek z oblíbených palet. „Překvapilo nás, kolik lidí cíleně i náhodou přišlo a vyrobilo lehátko. Lehátka hned začala plnit svou úlohu – lidé si v nich povídali i četli. Nyní budou během Dne Meliny Mercouri 22. 6. 2013 umístěna na Anglickém nábřeží, poté se objeví na dalších letních akcích,“ říká koordinátor Pěstuj prostor Marek Sivák.

Závěr festivalu Kontejnery k světu a Centra architektury však rozhodně neznamená konec letošní aktivity společnosti Plzeň 2015, o.p.s. na poli veřejného prostoru a architektury. Naopak – už v červenci se uskuteční workcamp se zahraničními dobrovolníky, kteří pomohou s realizací podnětů Pěstuj prostor. Na začátku října se pak v Plzni uskuteční další ročník Dne architektury – letos za aktivní účasti a podpory Plzně 2015. Věříme, že zájem o architektonické dění v Plzni i regionu poroste ruku v ruce s dalšími programy – zmiňme zejména cyklus Architektura jako silná káva (skupina Zapálení 02 za podpory Plzně 2015) – i se zvyšujícím se zájmem Plzeňanů o veřejný prostor, který je znatelný např. v programu Pěstuj prostor.

Kompletní text ke stažení zde.