Odlišné pohledy na interiér ve třetí jarní přednášce nabídnou architektka Lenka Míková a designérka Jana Potiron

# architektonické večery, architektura, architektura + design =, design, design interiéru, interiér, Jana Potiron, Lenka Míková, přednáška

Vloženo19. 05. 2021

Text Petr Klíma

Třetí část přednáškové série o architektuře a designu se zaměří na vztah architektury a interiérového designu. Protínají se architektura a design nejvýrazněji právě v interiéru? Je navrhování interiéru silovým polem, kde se kromě architektury a designu stýkají i další disciplíny? Nakolik je pro interiérovou tvorbu určující vzdělání architektky a/nebo designérky? Na tyto i mnohé další otázky budou ve svých příspěvcích hledat odpovědi architektka Lenka Míková a designérka Jana Potiron.

Datum: 26. 5. 2021
Čas: 18:00 hod.
ONLINE na adrese bit.ly/archide3

————————

Událost na Facebooku

————————

Lenka Míková ve své prezentaci představí tři realizované projekty s rozdílným kontextem i rozsahem zásahů a prolnutí s architekturou. „Kromě snahy nalézt odpovědi na předem vytyčené otázky se na těchto příkladech pokusím představit přemýšlení a přístup našeho ateliéru a ukázat, jak řešení interiéru vychází z architektury, nebo na ni navazuje, případně je s ní zcela provázané,“ uvádí architektka.

Jana Potiron se svém příspěvku soustředí na psychologii předmětů a na téma, jak dobře znají designérky a designéři své klienty. Upozorní také na možný rozpor mezi představami designérů a zadavatelů. „To, co se designérům jeví jako samozřejmé, nemusí být přirozené a logické pro uživatele. Cílem jejich spolupráce by se měla stát oboustranná shoda na výsledné podobě návrhu, mimo jiné tedy i to, že se designérům podaří materiálově vyjádřit preferenci svých klientů,“ tvrdí Jana Potiron.

Online přednáška s následnou diskusí se uskuteční ve středu 26. května 2021 od 18 hodin na facebookovém profilu Pěstuj prostor.

Přednáškovou sérii připravuje spolek Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury.

————————

Lenka Míková
Vystudovala architekturu na FA ČVUT v Praze, v rámci studia absolvovala také stáž v Paříži. Později se několik let věnovala doktorátu na pražské UMPRUM. Profesní zkušenosti sbírala během praxe v různých ateliérech v Praze i v Paříži, poté stála u vzniku studia edit! architekti a několik let zde působila. Vlastní praxi vede od roku 2014, její ateliér Lenka Míková architekti se sídlem v Praze tvoří aktuálně osmičlenný tým. Věnuje se převážně architektuře menšího měřítka (které ovšem postupně narůstá). Pestrá škála projektů zahrnuje zejména rekonstrukce všeho druhu, interiéry, rezidenční projekty včetně novostaveb a také výstavní instalace.

V roce 2018 Lenka Míková za svůj projekt rekonstrukce jihočeské usedlosti nazvaný Dva domy, srnky a stromy obdržela cenu Interiér roku 2017 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce a slovinskou BigSEE Award 2019. Mediální ohlas doma i v zahraničí zaznamenala také realizace interiéru pro hodinový hotel Relax Underground. Pro značku Freshlabels ateliér Lenky Míkové navrhl první zahraniční pobočku v Berlíně a následně i Freshlabels Sustainable Store v Praze na Letné, zaměřený na udržitelnost. Díky vítězství ve vyzvané soutěži v roce 2019 stojí Lenka a její tým za realizací interiéru v předsálí Dvořákovy síně v budově Rudolfina a pokračuje v další spolupráci s Českou filharmonií v zázemí budovy.


Jana Potiron
Absolvovala studium designu v ateliéru produktu a inovace na Fakultě umění Technické univerzity v Košicích. Studijně pobývala také v Budapešti a portugalském Castelo Branco. Na své alma mater v Košicích posléze obhájila doktorát. Kromě své samostatné designérské práce pod značkou Grung design se od roku 2012 věnuje pedagogické činnosti. Již několik let vede ateliér Design nábytku a interiéru na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Na této škole také přednáší v rámci celoživotního vzdělávání a vede kurzy na letní škole ArtCamp. Každoročně vede grantové projekty na podporu metodologie designu, konceptuálního designu a organizuje přednášky o designu a tzv. business thinking. Stojí rovněž za zrodem rozsáhlé materiálové banky – knihovny materiálů, která obsahuje víc než 600 fyzických vzorků a neustále se rozrůstá.

V teoretickém výzkumu se věnuje uživatelské a materiálové psychologii v designu, kterou uplatňuje ve svých realizacích interiérů i ve výuce. Ve své tvorbě se orientuje převážně na veřejné interiéry, do kterých navrhuje autorské kolekce nábytku v malých sériích. V současnosti pracuje na experimentálnějších projektech – materiálové inovaci a designu konceptuálních interiérových objektů.

————————

Foto: Lenka Míková architekti, Freshlabels Sustainable Store v Praze-Letné, foto: Alex Shoots Buildings.