Vztah architektury a grafického designu v poslední přednášce přiblíží Kristina Fišerová a Martin Hrdina

# architektonické večery, architektura, architektura + design =, design interiéru, grafický design, Kristina Fišerová, Martin Hrdina, online, přednáška, veřejný prostor

Vloženo02. 06. 2021

Text Petr Klíma

Závěrečná část přednáškové série o architektuře a designu se soustředí na souvislost architektury a grafického designu. Vztah obou disciplín z odlišných perspektiv nahlédnou grafická designérka Kristina Fišerová, která společně s Rostislavem Vaňkem vede magisterský ateliér grafického designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, a architekt Martin Hrdina, jenž se prosazuje jako grafický designér a autor vizuálních kampaní, výstavních expozic a interiérů. Online přednáška s následnou diskusí se uskuteční ve středu 9. června 2021 od 18 hodin.

Datum: 9. 6. 2021
Čas: 18.00 hod.
ONLINE na adrese bit.ly/archide4

————————

Událost na Facebooku 

————————

Kristina Fišerová se ve svém příspěvku nazvaném „Pojďme si to udělat hezký“ bude zabývat rolí grafického designu ve veřejném prostoru. „Pokusím se ozřejmit, nakolik tato disciplína ovlivňuje kvalitu života,“ uvádí oceňovaná grafická designérka. Martin Hrdina pojme svůj příspěvek jako krátkou rozpravu o jednom ze způsobů, jak využít architektonické vzdělání a profesně se najít na pomezí grafického a interiérového designu. „Pohovořím i o náhodách a kontrole v profesi designéra na volné noze, o radosti, když se hobby stane hlavní náplní práce, i o možnosti být užitečný,“ doplňuje Hrdina.

Přednáškovou sérii připravil spolek Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury.

————————

Kristina Fišerová
Kristina Fišerová vystudovala grafický design pod vedením prof. Zdeňka Zieglera a prof. Rostislava Vaňka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde následně v letech 2006–2013 působila jako asistentka v ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. V roce 2012 se habilitovala v oboru grafika a vizuální komunikace a o dva roky později se stala vedoucí ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. V současné době vede tento ateliér společně s Rostislavem Vaňkem. Zabývá se tvorbou knih a vizuálních stylů; je autorkou jednotného vizuálního stylu ČVUT v Praze, Univerzity Pardubice a řady dalších institucí. Je držitelkou mnoha ocenění, např. Red Dot Award nebo Nejkrásnější knihy roku. Pedagogicky působila na LCC v Londýně, vedla workshopy ve Wroclawi, Cluji nebo Vilniusu. Publikovala v řadě odborných periodik.

Martin Hrdina
Vystudoval architektonický design na Gerrit Rietveld Academii v Amsterdamu (2004) a architekturu na Fakultě umění a architektury TU v Liberci (2005). V Amsterdamu po studiu založil svou první praxi a věnoval se především grafickému designu aplikovanému v interiérech a navrhování expozic. Zpátky do světa architektury i do Česka ho vtáhl entuziastický kavárník z Brna, který mu zadal první interiér kavárny (Café Tungsram) a vizuální styl podniku. Svět grafiky a architektury se tak propojil, hobby se stalo součástí Martinovy práce a Brno novým domovem.

Kromě brněnských gastro interiérů (Alfa, Art, Atlas, Franz, Morgal, Gỗ ad.) a různorodých grafických zakázek se Martin Hrdina věnoval navrhování expozic v historických objektech (zámky Bučovice, Lysice, Kunštát a hrad Veveří). V roce 2019 navrhl český pavilon na Mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku. V roce 2020 založil s Michalem Pavlíkem studio Hrdina Pavlík. Společně se věnují projektům pro městské i státní instituce a individuální investory (Masarykova univerzita, TIC Brno, Muzeum romské kultury, Moravská zemská knihovna, Divadlo Husa na provázku, Nakladatelství Větrné mlýny či HOST). Jejich zatím posledním projektem je nová hudební expozice v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

————————

Foto: Kristina Fišerová, mural na fasádě haly společnosti CTPark Plzeň, archiv autorky.