Cyklus architektonických večerů SPODNÍ PROUDY pokračuje dílem Architektura na vodě

# architektura, drobná architektura, intervence, řeky, veřejný prostor

Vloženo27. 05. 2015

Text Šárka Lorencová, Monika Škublová, Petr Klíma

Pěstuj prostor srdečně zve fanoušky architektury a veřejného prostoru na třetí díl z jarního cyklu architektonických večerů SPODNÍ PROUDY: Architektura na vodě. Akce se koná na obnovené Městské plovárně (Doudlevecká 71, Plzeň). Středeční večer 3. 6. 2015 od 18.30 bude věnován realizacím na vodě i nad vodou.

Datum: 3. 6. 2015
Čas: 18.30
Místo: Městská plovárna, Doudlevecká 71, Plzeň

————————

Hosté večera:
Ateliér SAD – členové ateliéru představí koncept mobilní architektury a designu
Mjölk architekti – odprezentují návrhy vodního domu, veřejné sauny i výletního koupaliště

————————

Souhrnný plakát jarní část cyklu
Událost na Facebooku

————————

Čím je architektura na vodě výjimečná? Jde o inovativní konstrukce, netradiční design, nebo především o přístup k celé tvorbě a projektu? Jak je možné skloubit dohromady dynamický vodní živel a statickou stavbu? Hosty budou zástupci liberecké architektonické kanceláře Mjölk a pražského Ateliéru SAD – obě studia realizovala několik projektů spojených s vodní hladinou.

Jako první se představí členové Ateliéru SAD – architekti Jerry Koza a Adam Jirkal a inženýr Tomáš Kalhous. Studio se od roku 2002 zabývá navrhováním, projektováním a realizací staveb a interiérovým a produktovým designem. Jedním z mnoha projektů ateliéru je univerzálně použitelný prefabrikovaný modulární objekt s možností umístění na vodě. PORT X, jak je projekt nazýván, se pohybuje na hranici mezi architekturou a designem. Jeho vzhled je formován také technologií výroby a potřebou mobility. Ponton umožňuje tažení lodí. Přístup ze břehu je jen po mobilní lávce, tím je dům izolovaný a je plně součástí vodní hladiny. Členové ateliéru SAD však během plovárenské přednášky představí i další koncepty a realizace.

Druhým hostem budou architekti ze studia Mjölk. Pět nadaných architektů Jan Mach, Jan Vondrák, Daniel Baudis, Lukáš Holub a Daniel Rohan přiblíží průběh své několikaleté praxe, během níž navrhli několik projektů dotýkajících se stavění na vodě. Představí vznik sauny na Liberecké přehradě, několik úspěšných i neúspěšných soutěžních návrhů i nejnovější projekty připravené k realizaci.

V závěru večera nebude chybět diskuse. Po celý večer bude otevřena plovárenská kavárna s občerstvením. Vstupné na akci je 40,- Kč.

Další přednáška z cyklu SPODNÍ PROUDY s názvem Plzeň a její řeky se bude konat ve středu 17. 6. 2015 od 18.30 opět v prostoru Městské plovárny v Plzni.

————————

Letošní jarní cyklus architektonických večerů programu Pěstuj prostor rozvíjí téma vody a architektury. Kromě témat a míst, která se objevila v otevřené výzvě Pěstuj prostor, se věnuje i aktuálnímu dění v prostoru města; představuje také zkušenosti odjinud a příklady dobré praxe. Pěstuj prostor tak chce i nadále podporovat zájem místní odborné i širší veřejnosti o architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Letošní cyklus připravují plzeňské architektky Šárka Lorencová a Monika Škublová ve spolupráci s architektem Petrem Klímou a dalšími členy spolku Pěstuj prostor.

————————

Zdroje:
http://ateliersad.cz/
http://www.mjolk.cz/

————————

Foto:
Fotografie použity z s laskavým svolením Ateliéru SAD (autoři fotografií Tomáš Souček a Lukáš Žentel) a Mjölk architekti.