Série přednášek a diskusí o veřejném rozměru architektury odstartuje dílem o práci městských architektů

# architektonické večery, architektura, Architektura jako věc veřejná, Český Krumlov, diskuse, Eva Brandová Kováříková, Klatovy, městská architektka, městský architekt, Ondřej Busta, přednáška, René Dlesk, Vimperk

Vloženo28. 04. 2022

Text Petr Klíma

Jarní přednáškový a diskusní cyklus pořádaný plzeňským spolkem Pěstuj prostor představí různé aspekty vztahu zástupců architektonické profese a veřejné správy. Úvodní díl, který se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v kreativní zóně DEPO2015, se zaměří na východiska, role a možnosti městských architektek a městských architektů.

Datum: 28. 4. 2022
Čas: 18:00 hod.
Místo: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň

————————

Událost na Facebooku

————————

Své zkušenosti z víceletého působení v této pozici budou sdílet Eva Brandová Kováříková za město Klatovy, René Dlesk pracující pro Vimperk a Ondřej Busta působící v Českém Krumlově, uvádí dramaturg cyklu Petr Klíma z pořádajícího spolku. Cennou reflexi tématu z druhého břehu nabídne klatovský místostarosta Václav Chroust, který vystoupí po boku Evy B. Kováříkové. Ve svých příspěvcích hosté představí mj. uskutečněné či plánované projekty, a poskytnou tak porovnání situací tří menších měst pošumavského regionu.

Jak upozorňuje Eva Brandová Kováříková, „rozsah činnosti městského architekta i forma jeho spolupráce s městem nejsou definovány žádnou legislativou, neexistuje metodika a na výkon této práce nepřipravuje žádná škola“. Jaké je tedy jeho postavení ve struktuře veřejné správy, co a jak může ovlivnit a naopak, kde jsou meze a limity jeho působení? Na hledání odpovědí na tyto otázky se soustředí moderovaná diskuse, která naváže na prezentace všech účastníků.

Vstupné činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

Druhý díl série Architektura jako věc veřejná, připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, proběhne ve středu 11. května od 18 hod. opět v zóně DEPO2015. Práci městských kanceláří a ateliérů architektury představí Karel Adamec (KAM Karlovy Vary), Jiří Janďourek (KAM Liberec) a Ondřej Vysloužil (MAPPA Ostrava).

————————

Eva Brandová Kováříková absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 2009 působí jako architektka města Klatovy. Z této pozice iniciovala v roce 2012 úspěšný architektonický workshop „10×10 Nápady pro Klatovy“, z něhož vzešla řada podnětů pro rozvoj města. V roce 2016 publikovala ve spolupráci s městem Klatovy průvodce tamní barokní krajinou a kulturními památkami „Kulturní krajinou Klatovska“. Za její úsilí o kultivaci města byla v roce 2019 nominována mezi finalisty ocenění Architekt obci.

Ondřej Busta absolvoval Fakultu umění a architektury v Liberci, pracovní zkušenosti získal v Praze a Londýně. V roce 2010 se stal spoluzakladatelem architektonického studia ROBUST. Krátce pracoval jako externí městský architekt v Krnově. V letech 2014–2019 byl odborným asistentem v ateliéru Architektura 4 u Romana Brychty na pražské UMPRUM. Od roku 2017 působí na pozici městského architekta v Českém Krumlově. Za své nasazení v řešení problematické situace města se hned po dvou letech činnosti ocitl mezi finalisty ocenění Architekt obci.

René Dlesk své studium zakončil doktorátem na Fakultě architektury STU v Bratislavě. Během studia i následujících let získal mezinárodní zkušenosti v Holandsku, Německu a Itálii. S kolegyní architektkou Tamarou Horovou založil architektonickou kancelář RDTH architekti. V letech 2017–2019 vedl ateliér architektonického navrhování na pražské mezinárodní škole architektury ARCHIP. V roce 2019 začal působit na nově vzniklé pozici externího městského architekta ve Vimperku.

————————

Foto: Větrovna, Klatovy, archiv Evy B. Kováříkové.