Sérii přednášek o současné architektonické práci v regionech uzavřou zástupci ateliérů ORA a XTOPIX

# architektonické večery, Architektura dnes: práce v regionech, Barbora Buryšková, Jan Veisser, Kutná Hora, ORA, Pavel Buryška, Planá, přednášky, XTOPIX, Znojmo

Vloženo20. 04. 2024

Text Petr Klíma

V závěrečné části přednáškového a diskusního cyklu zaměřeného na současnou architekturu v tuzemských regionech vystoupí architekti Jan Veisser z ateliéru originální regionální architektura (ORA) a Barbora a Pavel Buryškovi, zakladatelé studia XTOPIX. Poslední díl série bude ve středu 24. dubna 2024 od 18 hodin hostit kulturní zóna DEPO2015 v Plzni.

Datum: 24. 4. 2024
Čas: 18:00 hod.
Místo: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň

——–

Událost na Facebooku

——–

Přestože má kancelář ORA dvojjediné sídlo ve Znojmě a Kutné Hoře, působí dnes v celorepublikovém měřítku. Pražský ateliér XTOPIX míří svými projekty především na území hlavního města a jeho okolí, udržuje si však vazbu i na západní Čechy – podílí se totiž na dlouholeté architektonické proměně města Planá, rodišti Barbory Buryškové. Kromě jiného tam stojí za oceňovaným návrhem Kinanekina, nového kulturního prostoru v Plané.

Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.czGoOut.cz.

Sérii Architektura dnes: práce v regionech připravil spolek Pěstuj prostor s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury

——–

U zrodu ateliéru originální regionální architektura (ORA) stáli v roce 2014 architekti Jan Veisser a Jan a Barbora Hora. Díky tomu je kancelář rozkročena mezi dvě místa – zatímco Jan Veisser je spojený s Kutnou Horou, Horovi působí ve Znojmě. Všichni tři zakládající členové studia sbírali studijní či pracovní zkušenosti v zahraničí – v Nizozemsku, Norsku či Turecku. Ačkoliv v posledních letech se i díky soutěžím věnují projektům většího měřítka, klíčové téma jejich tvorby, za niž již získali řadu ocenění, dlouhodobě představuje maloměsto a jeho kontext. To se promítá i do jejich dalšího působení – například Jan Hora se jako jeden z autorů podílel na publikaci Znojmo 1918–2020, pro stejnojmennou výstavu také navrhl prostorové řešení.

Pražské studio XTOPIX založili v roce 2011 Pavel a Barbora Buryškovi. Ateliér se věnuje projektům nejrůznějších měřítek od rekonstrukce domů či brownfieldů pro kulturní účely, novostaveb škol a školek po urbanismus a revitalizaci náměstí a veřejných prostranství. Zaměřuje se přitom na projekty se společenským přesahem; dlouhodobě se také snaží propojovat výrazné umělecké osobnosti, architekty a různé instituce. Jeho projekt kulturního prostoru Kinonekino v Plané byl nominován na evropskou cenu za architekturu European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award pro rok 2019. Tentýž projekt obdržel Cenu Ministerstva pro místní rozvoj v rámci České ceny za architekturu 2018 a stal se i Stavbou roku 2018 v Plzeňském kraji. Kancelář xtopix uspěla také v řadě soutěží – především na návrhy školských staveb.