V pokračování přednášek o současné architektuře v regionech se představí studia ellement a Projektor

# architektonické večery, architektura, Architektura dnes: práce v regionech, ellement architects, Eva Šarochová, Jitka Resslová, přednáška, Projektor, regiony, současná architektura, Václav Matějka

Vloženo08. 04. 2024

Text Petr Klíma

Také druhý díl přednáškového cyklu se soustředí na současnou architektonickou práci
v tuzemských regionech. Zakotvení ateliérů v místě, vliv prostředí na vlastní práci nebo další
možnosti působení mimo centra budou tematizovat architektka Jitka Ressová, zakladatelka
studia ellement architects, a její profesní kolegové Eva Šarochová s Václavem Matějkou
z ateliéru Projektor. Přednáška s navazující diskusí se uskuteční ve středu 10. dubna 2024 od
18 hodin v kulturním prostoru Papírna Plzeň.

Datum: 10. 4. 2024
Čas: 18:00 hod.
Místo: Papírna, Zahradní 173/2, Plzeň

——–

Událost na Facebooku

——–

Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na
plzenskavstupenka.czGoOut.cz.

Série Architektura dnes: práce v regionech, připravovaná s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, se završí ve středu 24. dubna od 18 hodin v prostoru DEPO2015. Vystoupí Jan Veisser z ateliéru originální regionální architektura (ORA) a Barbora a Pavel Buryškovi ze studia xtopix.

——–

Zlínské studio ellement architects založily v roce 2002 architektky Jitka Ressová, Hana Maršíková a Helena Víšková spolu s designérem Janem Pavézkou. Jejich realizace se pohybují v rozmezí od urbanistických studií přes veřejné prostory, komerční objekty až po návrhy rodinných domů, menší i rozsáhlé rekonstrukce, komerční i soukromé interiéry a produktový design. Ateliér se rovněž věnuje tvorbě instalací a architektuře výstav. Jako kancelář fungující ve Zlíně se dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukce i přístavby baťovských domků; přispívá také k popularizaci místní architektury a jejího dědictví. Jedním z výstupů tohoto snažení se stala výstava „Můj baťovský domek“, kterou kurátorsky připravila Jitka Ressová. Ta také v minulosti vedla katedru designu na zlínské pobočce UMPRUM. Členové kanceláře se rovněž angažují ve zlínském spolku aArchitektura, který kromě pořádání přednášek či komentovaných prohlídek stojí i za projektem Zlínský architektonický manuál (ZAM).

Vznik ateliéru Projektor se datuje do roku 2016. Ačkoliv jej jeho zakladatelé Václav Matějka a Eva Šarochová donedávna provozovali v Praze, v současnosti již oba působí především v rodných Klatovech. Právě do Klatov a celého regionu také míří významná část jejich projektů. Ve své práci se Eva s Václavem zabývají návrhy nejrůznějších měřítek a typologií, pravidelně se také účastní soutěží – zvítězili například v mezinárodních soutěžích na novou školu v Dolních Měcholupech nebo rekonstrukci pivovaru v Domažlicích. Jejich urbanistická studie Botič se díky hlasování veřejnosti stala urbanistickým projektem roku v soutěži Stavba roku 2019.