Adolf Loos 150: první díl přednáškového cyklu představí Loosovo dílo v Brně a okolí

# Adolf Loos, Adolf Loos 150, architektonické večery, historie architektury, Jana Kořínková, přednáška

Vloženo08. 10. 2020

Text Petr Klíma

Přestože aktuální vývoj pandemie koronaviru kulturním a vzdělávacím akcím příliš nepřeje, i pro letošní podzim připravil spolek Pěstuj prostor čtyřdílnou přednáškovou sérii. Vzhledem k nadcházejícímu 150. výročí narození Adolfa Loose ji věnuje právě realizacím světoznámého architekta a jeho spolupracovníků. Odborníci z České republiky i zahraničí představí výsledky recentního výzkumu jeho tvorby, nové možnosti chápání jeho výjimečné prostorové koncepce či současné přístupy k obnově Loosova díla. Kvůli nynějším epidemiologickým opatřením proběhnou přenášky v distanční formě a budou streamovány na facebookovém profilu a Youtube kanálu Pěstuj prostor.

V úvodním dílu série vystoupí historička umění a architektury Jana Kořínková z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně . V přednášce, jejíž online přenos bude probíhat ve středu 14. října 2020 od 18 hodin na adrese bit.ly/adolfloos1, přiblíží aktuální poznatky o Loosově tvorbě. Zaměří se na architektovy realizace v jeho rodném Brně a nedalekých Hrušovanech u Brna, a také na společenské kontakty, které Adolf Loos ve svém rodišti udržoval. Součástí přednášky bude i prezentace bohaté vizuální dokumentace získané během hloubkového archivního výzkumu i osobních návštěv staveb.

Další díl cyklu Adolf Loos 150, připravovaného s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Plzeňského kraje, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 28. října 2020 od 18 hodin opět na facebookovém profilu  a Youtube kanálu  Pěstuj prostor. S přednáškou představující celkovou obnovu Semlerovy rezidence vystoupí historik architektury a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni Petr Domanický.

***

Mgr. Jana Kořínková, Ph.D.

Brněnská historička umění a architektury, která v současnosti působí na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, se ve své výzkumné práci věnuje především podmínkám spolupráce umělců s architekty v období socialistického Československa. Od roku 2017 provádí revizi výzkumu tvorby Adolfa Loose pro brněnské stavebníky. Je autorkou publikace Adolf Loos a konfiskované vzpomínky rodiny Viktora rytíře von Bauera-Rohrfelden (2018), spoluatorkou výstavy Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy (Muzeum města Brna, 3. 6. – 31. 12. 2020) a spolu s Pavlou Cenkovou v roce 2020 vytvořila koncepci architektonické stezky Po stopách Adolfa Loose pro Brněnský architektonický manuál. V současné době spolupracuje s Dagmar Černouškovou na výzkumu „brněnských stop“ Adolfa Loose pro chystanou publikaci. Je členkou volného sdružení Vetřelci a volavky, dlouhodobou spolupracovnicí webového magazínu Artalk.cz a editorkou serveru Archiweb.cz.

***

Foto: Adolf Loos, mramorová jídelna Bauerova zámečku v Brně (1922–1923), archiv Jany Kořínkové.