Zapomenutá zahrada u vysokoškolských kolejí v Bolevecké ulici (49)

Autor podnětu

ENVIC, občanské sdružení

Kategorie

Mám nápad

Ročník

2012-2013

Městský obvod

MO Plzeň 1

Vloženo

25. 02. 2013

Bodů

25

Zanedbaný pozemek mezi zahrádkářskou kolonií Na Sudech a ulicí Pod Záhorskem, který je v majetku města a je rezervován jako rozvojové území fakultní nemocnice a vysokoškolských kolejí. Na první pohled pustina, když se ale pořádně rozhlédnete, dýchne na Vás kouzlo zahrady Jiřího Trnky. Rostou tu staré ovocné stromy, spousta keřů, všude je plno života. Spíš než na toulavé kočky tu narazíte na bezdomovce, kteří zde vytváří neřízené skládky haraburdí. Na jaře se tahle zapomenutá zahrada obalí bílým závojem květů a na podzim množstvím výborného ovoce, které odvážnější sousedé z okolí chodí česat.

NÁVRH AUTORA PODNĚTU

K probuzení zahrady by stačilo relativně málo. Uklidit vzniklé skládky, udělat prořezávku náletové zeleně a výmladků stromů, aby byl prostor volněji průchodný, občas tu pokosit a na pár míst dát lavičky. Zahrada by měla zůstat i do budoucna „přírodní“, ne sterilní jako některé městské parky, aby byl zachován prostor pro divoké rostliny a živočichy (ptáky, hmyz apod.). Úpravami by vznikl neobvyklý veřejný prostor – tajuplný (ale přitom bezpečný) svět nejen pro děti. Pokud by se pro úpravy a následnou údržbu podařilo získat místní obyvatele, vznikla by i první plzeňská komunitní zahrada.
Obdobné plochy jsou i na jiných místech Plzně, zejména v bývalých zahrádkářských koloniích. Například na Borech u ulice Karla Vokáče (49°44'14.052"N, 13°21'42.531"E) apod.

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

[…] O UDRŽITELNOST Číslo    Název 49        Slavnosti jablek v Zapomenuté zahradě 2015 148      Almara překvapení 2015 149      Pokračování projektu Křížky a vetřelci […]

Od: Neznámý autor
Datum: 23. 03. 2015 12:12

DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Jo, tam je hezky, občas se tam na jaře chodívám učit :) nějaká úprava by byla hezká, třeba pár laviček a tak...

Od: Správce
Datum: 28. 02. 2013 02:16