Téma „drobné architektury“ zahájí druhou část cyklu letošních přednášek Pěstuj prostor. Inspirujte se jím pro vaše podněty!

# Příspěvek bez tagů

Vloženo19. 08. 2014

Text Správce systému

Po krátké letní pauze se ve čtvrtek 28. srpna od 18.30 hodin koná další přednáška pořádaná v rámci programu Pěstuj prostor. V období babího léta Vás zveme na upravenou Městskou plovárnu, kde otevřeme téma „Drobná architektura ve veřejném prostoru“. Představíme Vám malé projekty a zásahy, které svým přínosem a kulturní hodnotou dokáží významně zlepšit náš život ve veřejném prostoru.

Souhrnný plakát 2. části cyklu přednášek Pěstuj prostor 2014.

Hosté přednášky:
Pavel Janšta / město Vodňany
Karolína Kopecká / Nezevli jen tak
Ondřej Teplý / Offcity
Adresa: Městská plovárna, Doudlevecká 71, Plzeň (www.mapy.cz/s/9jtB)

Veřejný prostor je důležitý prvek při tvorbě měst a při plánování udržitelného rozvoje lidských sídel. Nejen velká veřejná prostranství a velké projekty ovlivňují naše město. I drobné zásahy mají obrovský vliv na své okolí. Nová lavička umístěná na cestě z práce, nová vyhlídka na pravidelné vycházce se psem, obnovený altánek nebo alej zlidšťují a zpříjemňují prostor kolem nás. Ale mohu si lavičku postavit kam chci? Jaký proces obnáší umístit drobný objekt do veřejného prostoru?

Naši hosté se s námi podělí o své bohaté zkušenosti a společně otevřeme živou diskusi, která může být důležitou inspirací pro Vás a Vaše podněty do programu Pěstuj prostor. Chcete vylepšit okolí, kde žijete? Jakým způsobem lze měnit naše město? Přijďte se inspirovat originálními projekty našich hostů.

První přednášející Pavel Janšta působí jako místostarosta v městě Vodňany, kde se mimo jiné významně zasloužil za iniciační proměnu lesoparku Zátiší. Díky prázdninovému působení několika týmů mladých architektů zde vznikly krásné drobné objekty – od Fullerovy báně přes různé druhy vyhlídek a posezení až po vskutku neotřelou prolézačku. Díky iniciativní proměně se městu Vodňany podařilo získat grant Nadace Proměny pro uspořádání architektonické soutěže na dlouhodobější úpravu lesoparku. Projekt aktivního vedení města a mladých architektů byl oceněn cenou Grand Prix obce architektů v kategorii Architektonický design a stal se jedním ze vzorů pro další města, která mají zájem o tvorbu kvalitního veřejného prostoru.

Druhým hostem je Karolína Kopecká, která nám představí organizaci Nezevli jen tak, o.s. a její projekty. Nezevli jen tak vytvořila skupina studentů usilujících o zlepšení veřejného prostoru skrze drobné zásahy vzniklé ve spolupráci s místními občany. Organizují workshopy pro studenty architektury na pomoc vesnicím a menším městům. Studentům dávají možnost reagovat na skutečné problémy uplatněním vlastního přístupu a seberealizace přímo na místě. Občanům nabízí příležitost zapojit se do rozhodování o dění v jejich okolí, náhled do procesu navrhování i aktivní účast při samotné realizaci. Proces navrhování vnímají jako spolupráci mezi odborníky (architekty a studenty) a uživateli (místními občany).

Jako třetí host přijede architekt Ondřej Teplý, zástupce pardubického sdružení Offcity. Iniciativa Offcity je dlouhodobým projektem (nejen) o umění ve veřejném prostoru. „Město je pro nás hřištěm i výzkumákem, vnímáme jej jako sociální, uměleckou a architektonickou hmotu, v níž vytváříme prostor pro komunikaci a interakci,“ říkají o sobě Offcity. Snaží se učit veřejnost vnímat umění a kulturu jako něco zcela přirozeného, co je a má být součástí našeho životního prostředí. V Plzni představí peripetie nenápadných intervencí v pardubickém veřejném prostoru.

Pozvánka na přednášku je ke stažení zde.

Další přednáška na téma „Po městě na kole, pěšky, tramvají, autem“ se bude konat dne 18. 9. 2014 na Městské plovárně v Plzni. Program Pěstuj prostor je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Přednáškový cyklus programu Pěstuj prostor přichází v roce 2014 s upraveným konceptem. Přednášky se věnují zejména tématům, které se objevily v otevřené výzvě Pěstuj prostor, ale znovu přináší i aktuální diskuse o městském životním prostředí. Pěstuj prostor podporuje rozvoj místní zájmové i odborné veřejnosti – přednášky pro vás letos připravují mladé plzeňské architektky Šárka Lorencová a Monika Škublová pod vedením manažera programu Pěstuj prostor Marka Siváka a týmu sekce Veřejný prostor a vzdělávání společnosti Plzeň 2015, o.p.s.