Cyklus architektonických večerů Pěstuj prostor 2015: SPODNÍ PROUDY: Říční plovárny

# architektura, drobná architektura, plovárna, řeky, veřejný prostor

Vloženo01. 05. 2015

Text Šárka Lorencová, Monika Škublová, Petr Klíma

Srdečně zveme fanoušky architektury a veřejného prostoru na první z jarního cyklu architektonických večerů Pěstuj prostor v prostoru někdejší Městské plovárny (Doudlevecká 71, Plzeň). Středeční večer 6. 5. 2015 od 18.30 hod. bude věnován historii a architektuře plováren a společenským aktivitám u vody; během dalších tří večerů budeme mluvit o fenoménu lázní, architektuře na vodě i na souši a Plzni a jejích řekách.

Hosté prvního večera:
Lukáš Mácha, Marek Sivák – iniciátoři obnovení Městské plovárny v Plzni
Prokš Přikryl architekti – autoři projektu Zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže
Radim Wolák – starosta města Velvary

Souhrnný plakát jarní část cyklu
Pozvánka na večer 6. 5. 2015
Událost na Facebooku

Všichni známe ty příjemné chvíle v teplém letním dni u vody. Sluníčko pálí, zmrzlina se roztéká po kornoutku a voda slibuje příjemné osvěžení. Kam si zajít zalenošit? Kde zavzpomínat na dobu, kdy čas plynul pomaleji? Fungují dnes ještě městské plovárny? A jak? Přijďte se před létem inspirovat. V minulosti plováren i za jejich znovuzrozením najdete zpravidla ojedinělé příběhy.

Středeční večer zahájí Lukáš Mácha, aktivní člen iniciativy Maják Plzně. Tato skupina si klade za svůj cíl oživovat stará místa Plzně a připomínat významné historické okamžiky i osobnosti města. Díky zájmu představitelů Majáku o historii a okolí Plzně byl v loňském ročníku otevřené výzvy programu Pěstuj prostor podpořen podnět na obnovení někdejší městské plovárny na levém břehu Radbuzy. Jak tento nápad vznikl? Jaká byla jeho realizace a do jaké podoby se může původní myšlenka vyvinout v budoucnu? O tom bude hovořit Lukáš Mácha spolu s Markem Sivákem, předsedou spolku Pěstuj prostor, který se dlouhodobě snaží o udržitelné oživení tohoto místa a jeho zařazení na kulturní mapu Plzně.

Naši další hosté z ateliéru Prokš Přikryl architekti nám představí tajemství jednoduché, o to však sympatičtější a krásnější architektury zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže. Dvůr Honětice je historická zemědělská usedlost, která byla odnepaměti součástí nedalekého zámku ve Zdislavicích. Posledních deset let probíhá celková adaptace dvoru na turistický areál, jehož součástí je také biotop se zázemím plovárny.

Jako třetí vystoupí starosta obce Velvary Radim Wolák, který zastupuje obnovenou plovárnu Malvaňák s téměř stoletou tradicí. V této části večera se dozvíme více o komunitním rozměru plováren – o snaze a motivaci jednotlivce i o síle a výsledcích skupiny nadšenců. V závěru večera Vás nebude chybět diskuse s našimi hosty. Po celý večer pak bude otevřena plovárenská kavárna s občerstvením. Vstupné na akci je 40,- Kč.

Další přednáška z cyklu SPODNÍ PROUDY s názvem Fenomén lázně se bude konat ve středu 20. 5. 2015 od 18.30 opět v prostoru Městské plovárny v Plzni.

——————————————

Letošní jarní cyklus architektonických večerů programu Pěstuj prostor rozvíjí téma vody a architektury. Kromě témat a míst, která se objevila v otevřené výzvě Pěstuj prostor, se věnuje i aktuálnímu dění v prostoru města; představuje také zkušenosti odjinud a příklady dobré praxe. Pěstuj prostor tak chce i nadále podporovat zájem místní odborné i širší veřejnosti o architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Letošní cyklus připravují plzeňské architektky Šárka Lorencová a Monika Škublová ve spolupráci s architektem Petrem Klímou a dalšími členy spolku Pěstuj prostor.

Cyklus je pořádán spolkem Pěstuj prostor za podpory Plzně 2015, Ministerstva kultury ČR a města Plzně.

Text: Šárka Lorencová – Monika Škublová – Petr Klíma

Zdroje:
www.proksprikryl.cz
plovarna.plzne.cz
facebook.com/MajakPlzne