Do Plzně zavítá režisér Tuček. 4. 2. přijďte na promítání jeho filmu „Plán“, o den dřív na vás čeká setkání k festivalu „Lampiony nad plovárnou“

# architektura, film, mobilita, plovárna, urbanismus, územní plán, veřejný prostor

Vloženo22. 01. 2015

Text Marek Sivák

Dvě akce pro Vás připravil tým Pěstuj prostor na úvod nového roku. Ve středu 4. února zavítejte od 18:30 do Domu hudby na filmový dokument Plán. V něm tvůrci sledují různorodé dění a intriky během pěti let přípravy pražského územního plánu. Na besedu, která na promítání naváže, do Plzně zamíří sám režisér a scénárista Benjamin Tuček, který se mimo jiné podílel na scénářích k filmům Protektor a Mistři. Den před tím, v úterý 3. února od 18:00 proběhne v kavárně Nebe přípravné setkání ke komunitní akci Lampiony nad plovárnou, kterou pořádáme v rámci Festivalu světla. Přijďte s námi plánovat, jak nejlépe proměnit plovárnu v magické místo plné lampionů, světel i orientální hudby!

 

LAMPIONY NAD PLOVÁRNOU – PŘÍPRAVNÉ SETKÁNÍ

3. 2. 2015 / 18.00 / kavárna Nebe, KD Peklo, Pobřežní 10, Plzeň

U příležitosti Festivalu světla a Čínského nového roku vzplanou ve dnech 20. a 21. 2. nad Městskou plovárnou v Plzni lampiony, zahoří světla na řece a zazní tradiční čínská hudba. Část programu již je připravena, jedná se ale o komunitní akci, kterou chceme domyslet a připravit i s vaší pomocí a dle vašich nápadů. Na setkání proběhne krátké představení konceptu a zajištěného programu, které bude pokračovat společnou diskusí o dalším rozvinutí akce. Čím víc lampionů, ohňů, světel a dobrých nápadů, tím více příjemné sousedské atmosféry, kterou je Městská plovárna proslulá.

Vstupné zdarma. Sledujte na FB.

 

FILM PLÁN

4. 2. 2015 / 18.30 / Dům hudby, Husova 30, Plzeň

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo Plán se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět.

„Poslední roky jsme na Bena Tučka naráželi na různých místech Prahy vždycky, když se někde dělo něco zajímavého kolem plánování rozvoje Prahy – veřejné debaty, protesty, zasedání, happeningy atd. Většinou na ty věci koukal skrz objektiv kamery a točil a zaznamenával. Za ty roky jsem se ho určitě několikrát otravně ptal, co s tím vším materiálem bude jednou dělat. A zcela upřímně musím přiznat, že jsem pochyboval o tom, zda někdy nějaký ucelený výstup vůbec vznikne. Benovi se tedy za své pochyby tímto omlouvám. Máme tady film Plán, který vydestiloval z těch desítek hodin nasbíraného materiálu a který je skvělým odrazovým můstkem k přemýšlení o tom, jakým způsobem bychom vlastně chtěli Prahu rozvíjet dál.” Ivo Andrle, Aerofilm

Na film naváže beseda s režisérem Benjaminem Tučkem. Vstupné 50 Kč. Sledujte na FB.