PŘESAHY ARCHITEKTURY uzavře přednáška Martina Jančoka o limitech navrhování pro komunitu

# architektonické večery, architektura, diskuse, Jančok, limity komunity, Plural, přednáška, přesahy architektury, současná architektura, synagoga, Žilina

Vloženo26. 06. 2017

Text Petr Klíma, Šárka Lorencová

Přednáškový a diskusní cyklus Přesahy architektury se ve středu 28. června 2017 uzavře čtvrtým dílem s Martinem Jančokem. Slovenský architekt, několikanásobný držitel profesní ceny CE–ZA–AR, bude hovořit o svých zkušenostech s architektonickou prací pro komunitu. Svoje teze bude ilustrovat projektem a realizací proměny někdejší neologické synagogy v Žilině na kunsthalle.

Datum: 28. 6. 2017
Čas: 18:30 hod.
Místo: Papírna Plzeň, Zahradní 2, Plzeň

————————

Událost na Facebooku

————————

Jak se navrhuje pro komunitu? Jak se promítá postupné financování realizace do podoby projektu? Jak architekt pracuje s budovou zatíženou historií? Jsou investoři ze soukromého sektoru velkorysí? Jak ovlivňují smýšlení architekta? Jak se projevuje konfrontace s ikonickými architekty v procesu navrhování? Jakou má dnes architekt pozici ve společnosti oproti minulosti? Co čeká architekta po vítězství v soutěži?

Jako architekt si Martin Jančok získal pozornost již v letech 2002–2009, kdy byl součástí úspěšného studia zerozero v Prešově. V roce 2009 pak založil kancelář PLURAL, jejíž součástí se po roce 2013 stali Michal Janák (*1987) a Ivana Čobejová. Martin Jančok se kromě „praktického“ navrhování zaměřuje také na výzkum v oblasti současné architektury a města. Zabývá se především jejich vztahem ke společnosti. Ve vlastní tvorbě usiluje o dosažení maximálního výsledku s použitím minima prostředků, často tedy využívá elementární schopnosti architektury a architektonickou formu redukuje na minimum. Preferuje takovou architekturu, která se nesnaží prvoplánově zaujmout, ale spíše vytváří pozadí, podněcuje různé aktivity, přispívá k městskosti místa.

S takovými východisky přistoupil i k projektu obnovy někdejší žilinské synagogy, postavené v letech 1928–1931 podle návrhu známého německého architekta Petera Behrense. Adaptaci nemovité památky na výstavní prostor, který však má poskytnout podmínky i pro různorodý doprovodný program, podnítila v roce 2011 tamější občanská iniciativa. Jančokův projekt tzv. Nové synagogy / Kunsthalle z roku 2012 získal o rok později Bauwelt Advancement Award. Původní plán se však během let výrazně změnil a mění se neustále. Protože je realizace projektu financována z veřejné sbírky, grantů a sponzorských darů, jednotlivé časti stavby vznikají postupně. Martin Jančok s kolegy tak stavějí na průběžně získávaných poznatcích – uvědomují si, co si mohou dovolit, a hledají vhodnou míru zásahů. Odvážný a poněkud naivní původní návrh přehodnocují a upravují.

Právě architektonickým strategiím, jež si výše uvedený – a bezprecedentní – model organizace a financování obnovy vyžaduje, věnuje Martin Jančok svoji přednášku především. Bude hovořit i o lokálním spoločenském a kulturním nastavení a o důsledcích z toho plynoucích. O tom, co se očekává od obnovy tak stigmatizované budovy, jakou je synagoga, kterou navíc původně realizoval architekt světového jména (i když se na to už téměř zapomnělo). O tom, jak selektivně vnímáme historii a její jednotlivé epizody. A také o tom, proč transformaci synagogy všichni nazývají rekonstrukce, ale rekonstrukce to není.

Vstupné na akci je 50,- Kč.

————————

Ing. arch. Martin Jančok (*1978)

2004 – ukončení magisterského studia na FA STU, Bratislava
od 2012 – doktorandské studium na FA STU, Bratislava
od 2015 – místopředseda Slovenské komory architektů
2002–2009 – zerozero, Prešov
od 2009 – PLURAL, Bratislava

Vybrané projekty a realizace:
Přestavba a revitalizace komplexu Elektráren, Žilina, 2015 – dosud
Dům v domě, Bernolákovo, 2016
Vladimír Dedeček – Práca (výstava), Bratislava Design Week, 2014
Nestálá expozice gotiky a baroka SNG, Bratislava 2014 (ve spolupráci s Igorem Markem a Alešem Šedivcem)
Nová synagóga / Kunsthalle, Žilina, 2012 – dosud
Galerie Art Design Project, Bratislava 2012
Letní pavilon SNG, Bratislava, 2012–2013 (ve spolupráci s Totalstudiem)
Knihkupectví Alexis, Bratislava, 2010 (ve spolupráci s Totalstudiem)
City Visions Europe (výzkumný projekt), Mechelen, Košice, 2010 (ve spolupráci se zerozero a Totalstudiem)
Europan 10 – Ajka, Maďarsko, 2009 (ve spolupráci se zerozero)

Vybraná ocenění a nominace:
Dům v domě, Bernolákovo, 2016 – nominace na Mies van der Rohe Award 2017, užší výběr v Piranesi Award 2016
Koupaliště Sihoť, Nitra, 2016 – 2. místo v architektonické soutěži
Přestavba a revitalizace komplexu Elektráren, Žilina 2015 – 1. místo v architektonické soutěži
Dům pro seniory, Litomyšl, 2014 – mimořádná odměna v mezinárodní architektonické soutěži
Letní pavilon SNG – CE–ZA–AR 2012 (exteriér), nominace na cenu časopisu ARCH 2013
Obnova náměstí Smiřických, Kostelec nad Černými lesy, 2013 – 1. místo v mezinárodní architektonické soutěži
Nová Synagoga – Bauwelt Adwancement Award 2013
Galerie Art Design Project – nominace na Piranesi Award 2013
Dům K – nominace na Mies van der Rohe Award 2013, nominace na cenu časopisu ARCH 2012
Knihkupectví Alexis – CE–ZA–AR 2011 (interiér)
Europan 10 – Ajka, Maďarsko, 2009 (ve spolupráci se zerozero) – 1. místo v mezinárodní architektonické soutěži

————————

Sérií čtyř přednášek a diskusí chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Holečková ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a za podpory města PlzněMinisterstva kultury ČR a Nadace české architektury.

————————

ZdrojJana Németh, Architekt Martin Jančok: Dovoliť si architekta nie je vecou peňazí, sme.sk, https://kultura.sme.sk/c/6973923/architekt-martin-jancok-dovolit-si-architekta-nie-je-vecou-penazi.html#ixzz4l8d54uZ7, vyhledáno 18. 6. 2017.

Titulní foto: PLURAL