Přednáška Lucie Stejskalové: Místa nejsou sama o sobě dobrá či špatná

# Příspěvek bez tagů

Vloženo21. 02. 2013

Text Správce systému

Ve čtvrtek 14.2. proběhla v Domě hudby, jako náhrada za přeloženou přednášku dvojice Vallo Sadovský, přednáška o potenciálu veřejných prostor následovaná zajímavou diskuzí. Přednášející architektka Lucie Stejskalové se zaměřila na význam a způsoby zlepšování veřejného prostoru v kontextu různých evropských měst (Bilbao, Barcelona, apod.) Cílem bylo především poukázat na to, že místa nejsou sama o sobě dobrá či špatná. Významy jim přisuzujeme podle způsobu, jak a s jakou oblibou je využíváme.

Na příkladech z Kodaně byl zmíněn architekt Jan Gehl a pomalá transformace Kodaně na město podporující rozvoj pěší a cyklististické dopravy. Inspirací pro Plzeň by se mohla stát i přeměna nábřeží v Paříži během letního období na pláž a plovárna nábřeží v Curychu či v Kodani. Dalším příkladem úspěšného zlepšování veřejných prostor byla aplikace mnoha drobných městských intervencí v každé čtvrti v 80. a 90. letech v Barceloně. Závěrem bylo zmíněno, že ne všechny změny vyžadují mnoho peněz a náročnou přípravu, ale přesto mohou přinést dobré výsledky.

Po přednášce následovala diskuze s publikem o možnosti a vhodnosti nasvícení mostů i jiných míst v Plzni, pravomocích městské správy a realizaci vybraných podnětů z programu Pěstuj prostor. Další dotazy směřovaly na výzvu Schody pro Plzeň a zejména na schodiště vedoucí do Smetanových sadů u Velkého divadla. Část diskuse byla věnována i populárním malovaným lavičkám, které pravidelně realizuje Ústav umění a designu ve spolupráci se sponzory. Program Pěstuj prostor i výzva Schody pro Plzeň mají uzávěrku letošního kola dne 28. 2. 2013, součástí dalších seminářů budou zejména debaty o tématech podnětů zasílaných veřejností.

Fotografie: foto náhled a foto 4, foto 1, foto 2, foto 3, foto 5.