POST—INDUSTRIÁL: další díl přednáškového cyklu zaostří na minulost i současnost někdejších Škodových závodů

# architektonické večery, architektura, diskuse, Plzeň, post–industriál, přednáška, průmyslová architektura, Škodovy závody, Techmania Science Center

Vloženo28. 09. 2016

Text Šárka Lorencová, Petr Klíma

Ve středu 5. října 2016 od 18:30 hod. jsou příznivci architektury a plzeňského průmyslového dědictví srdečně zváni do Techmania Science Center. Přímo v prostoru výstavní expozice pro ně spolek Pěstuj prostor připravil další přednášku a diskusi z cyklu POST—INDUSTRIÁL. Druhý díl přednáškové série se soustředí na historii, transformaci a rozvoj komplexu někdejších Škodových závodů.

Datum: 5. 10. 2016
Čas: 18:30 hod.
Místo: Techmania Science Center, U Planetária 1, Plzeň

————————

Hosté večera:

Hynek Gloser – architekt, majitel a předseda dozorčí rady společnosti CIAS Holding

Aleš Kubalík – architekt, spoluzakladatel a partner studia Sporadical

Jan Soukup – architekt, jednatel kanceláře Ateliér Soukup Opl Švehla

Vlastimil Volák – ředitel Techmania Science Center

————————

Událost na Facebooku

————————

Hynek Gloser, majitel developerské společnosti CIAS Holding, bude hovořit zejména o revitalizaci škodováckého brownfieldu, která proběhla v letech 2004–2008 – o demolici starých hal a výstavbě nových objektů, o realizaci administrativní budovy Škody Transportation, případně i o souvislostech se stavbou nového depa Plzeňských městských dopravních podniků. Bude bezpochyby zajímavé zjistit, jak o daném území přemýšlí developer a manažer rozvojových projektů, který pochází z Plzně a je původní profesí architekt).

Jan Soukup, architekt a jednatel kanceláře Ateliér Soukup Opl Švehla, představí vývoj projektu a rekonstrukci původního průmyslového areálu Techmanie. Pro umístění byly vybrány dva objekty areálu podniku Škoda Holding v Plzni. Obě stavby jsou situovány při jihovýchodní hranici průmyslového areálu. Větší objekt, označovaný číslem 55, byl postaven v letech 1917 až 1918 plzeňskou firmou Müller & Kapsa a sloužil po většinu své existence k výrobě parních lokomotiv, později Škodě Ozubená kola jako hala s vývojovými konstrukcemi pro výrobu převodových skříní. V roce 2007 byla v části objektu otevřena první etapa expozice Techmanie. Pro planetárium a vesmírnou expozici byla vybrána budova č. 56. Tento objekt byl postaven v roce 1917 jako kantýna zaměstnanců Škoda. Jedná se o první stavbu na území dnešní České republiky, postavenou s použitím dřevěných lepených vazníků – tzv. Hetzerovy konstrukce. Realizátorem byla opět firma Müller & Kapsa, která byla pro Čechy nositelem patentu této konstrukce. Architektonický návrh vypracoval Ludwig Tremmel, profesor německé průmyslové školy v Plzni. Objekt byl uzavřen v devadesátých letech minulého století z důvodu zhoršujícího se technického stavu.

Aleš Kubalík, spoluzakladatel a partner studia Sporadical (2004), představí návrh a realizaci administrativní budovy Škody Transportation, která se nachází na území někdejších Škodových závodů v blízkosti V. brány. Projekt, zpracovaný Alešem Kubalíkem, Josefem Kocianem, Jakubem Našincem a Veronikou Sávovou, vznikl jako součást výše zmíněné revitalizace jižní části areálu. Autoři v kompozičně střídmém návrhu usilovali o ztělesnění hodnot inovace, technologie a reprezentace významné společnosti. Administrativní budova zahrnuje více než 2 500 metrů čtverečních kancelářských ploch včetně ředitelství společnosti v šesti nadzemních podlažích. Prostory jsou navrženy s vysokým uživatelským komfortem a maximální flexibilitou vnitřního uspořádání. Stavba je konstruována jako prefabrikovaný skelet s vyzdívanými obvodovými stěnami. Její plášť je proveden z kontrastních materiálů – tmavá spodní vrstva z kompaktních desek spolu s vnější plochou z titanzinkových šablon tvoří nepravidelný rastr, který rozbíjí fasády budovy s pravidelným rozvrhem oken. V interiéru je pohledový beton prefabrikovaných dílců centrální části budovy doplněn o dřevěné obklady, stěrkové podlahy, podhledy z tahokovu a systémové prosklené a plné příčky.

Vlastimil Volák, ředitel Techmania Science Center, představí kromě expozice centra v někdejší hale č. 55 i symbiózu supermoderních technologií s památkově chráněnou budovou někdejší kantýny. Science centrum nabízí to, co dnešní děti zajímá nejvíce – interaktivitu, možnost samostatně objevovat a vynalézat prostřednictvím hry a vlastních pokusů. Pozitivní vliv centra, v němž se v prostředí výuky fyziky, chemie a matematiky uplatňuje herní modely, umocňuje spolupráce se školami. Vlastimil Volák se s návštěvníky podělí o zkušenosti s každodenním provozem centra a zodpoví i otázky pořadatelů, jak se centrum vztahuje k průmyslovému dědictví Škodovky a celé Plzně jestli existuje jistá kontinuita mezi Techmanií a již neexistujícím Muzeem Škoda.

Vstupné na akci je 50,- Kč, vstupenky je možné zakoupit na místě nebo na webech Plzeňské vstupenky a Goout.cz. Další přednáška a diskuse z cyklu POST—INDUSTRIÁL s názvem Smrt a život plzeňských nádraží se bude konat ve středu 19. 10. 2015 od 18:30 hod. v malém sále Moving Station v Plzni.

————————

Sérií čtyř přednáškových večerů chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a s podporou města Plzně a Ministerstva kultury ČR.

————————

Zdroje:
http://plzen.cz/senat-tleskal-rediteli-techmanie-volakovi-kdyz-prirovnal-science-centrum-k-bazenu-32890/
http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/volak-plnime-sny-dostavime-3d-planetarium-20121215.html

Titulní foto: Petr Jehlík, Plzeňský architektonický manuál (PAM)