Cyklus architektonických večerů SPODNÍ PROUDY se uzavře dílem Plzeň a její řeky

# architektura, drobná architektura, intervence, krajinářská architektura, řeky

Vloženo10. 06. 2015

Text Šárka Lorencová, Monika Škublová, Petr Klíma

Srdečně zveme fanoušky architektury a veřejného prostoru na poslední ze čtyř architektonických večerů jarního cyklu SPODNÍ PROUDY, který se uskuteční péčí spolku Pěstuj prostor ve středu 17. června 2015 od 18.30 hod. v prostoru obnovené Městské plovárny (Doudlevecká 71, Plzeň). Program večera s názvem Plzeň a její řeky bude věnován plzeňským řekám a možnostem využití jejich břehů a navazujících veřejných prostorů.

Datum: 17. 6. 2015
Čas: 18.30
Místo: Městská plovárna, Doudlevecká 71, Plzeň

————————

Hosté večera:

Pavlína Valentová – vedoucí Ateliéru životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně představí aktuální studii úpravy náplavky Radbuzy
Bára Procházková – členka sdružení k světu odprezentuje aktivity, projekty a plány této iniciativy pro plzeňskou náplavku
Jakub Hendrych – architekt z pražského Institutu plánování a rozvoje inspiruje Plzeň informacemi o fungování pražské náplavky

————————

Souhrnný plakát jarní část cyklu
Událost na Facebooku

————————

Jak Plzeňané využívají jedinečnost místa s pěti řekami? Je správné obracet se k těmto řekám zády, nebo můžeme jejich potenciál lépe zužitkovat? Možnosti využití zdejších říčních břehů včetně náplavky nám představí zástupkyně plzeňského Útvaru koncepce a rozvoje Pavlína Valentová a Bára Procházková ze sdružení k světu; srovnání se situací v metropoli pak nabídne architekt Jakub Hendrych z pražského Institutu plánování a rozvoje. Během závěrečné diskuse budou všichni hosté připraveni zodpovědět dotazy z publika. V průběhu večera bude otevřena kavárna.

Prvním hostem večera bude vedoucí Ateliéru životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Pavlína Valentová. Ve svém příspěvku představí zpracovanou územní studii, která řeší možnost přístupu na náplavku řeky Radbuzy umístěním nového schodiště z Anglického nábřeží a návrh možného využití náplavky pro rekreační a kulturní a sportovní účely i v návaznosti na oblíbený Relaxpark ve Štruncových sadech.

Plzeňské náplavce – konkrétně projektu Náplavka k světu – se bude věnovat i Bára Procházková ze sdružení k světu. Právě probíhající festival Náplavka k světu je pokračováním stejnojmenné akce, která se odehrála v loňském roce. Hlavním cílem projektu je oživit prostory přímo v centru města. Tým k světu chce z opomíjené náplavky vytvořit místo, kde se lidé mohou setkávat, relaxovat, vyrazit za kulturou nebo za zajímavými akcemi či nákupy. Na rozdíl od loňského ročníku, kdy festival probíhal pouze jeden měsíc, bude letos náplavka zprovozněna po celou letní sezónu od května do srpna. Změny vycházejí z požadavků obyvatel města, kteří si přejí prostor kolem řek využívat bez omezení, speciálních konstrukcí, povolení a jiných komplikací.

Architekt Jakub Hendrych z Institutu plánování a rozvoje Praha představí dokument Koncepce pražských břehů – současnou vizi hlavního města o kvalitním rozvoji prostoru řeky jako celoměstsky významného veřejného prostoru. Pochopení území jako celku i role jeho jednotlivých součástí je podmínkou pro další rozhodování. Koncepce současně definuje komplexní přístup k řece jako základnímu elementu v urbanismu města a v krajině. Za „prostor řeky“ jsou přitom uvažovány nejen samotné břehy, ale také související oblasti zahrnující místa, jejichž charakter je ovlivněn návazností na řeku nebo který řeku naopak sám ovlivňuje. Druhá část prezentace bude věnována již probíhajícím nebo aktuálně připravovaným konkrétním příkladům. Detailněji budou představeny dílčí projekty: náplavka, iniciace (příměstský park) i fungování správy v prostoru řeky (funkce městského správce nábřeží).

V závěru večera nebude chybět tradiční diskuse. Zúčastnit by se jí měl i náměstek primátora Pavel Šindelář. Po celý večer pak bude otevřena plovárenská kavárna s občerstvením. Vstupné na akci je 40 Kč.

Další architektonický večer – první z podzimního cyklu OSY MĚSTA – se bude konat ve středu 9. září 2015 od 18.30 hod. tentokrát v prostoru kreativní zóny DEPO2015.

————————

Letošní jarní cyklus architektonických večerů programu Pěstuj prostor rozvíjí téma vody a architektury. Kromě témat a míst, která se objevila v otevřené výzvě Pěstuj prostor, se věnuje i aktuálnímu dění v prostoru města; představuje také zkušenosti odjinud a příklady dobré praxe. Pěstuj prostor tak chce i nadále podporovat zájem místní odborné i širší veřejnosti o architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Letošní cyklus připravují plzeňské architektky Šárka Lorencová a Monika Škublová ve spolupráci s architektem Petrem Klímou a dalšími členy spolku Pěstuj prostor.

————————

Zdroje:
https://www.facebook.com/Naplavka.k.svetu
http://www.iprpraha.cz/clanek/195/koncepce-prazskych-brehu
http://www.ukr.plzen.eu/cz/rozvojove-projekty-mesta-plzne/dlouhodobe-projekty/revitalizace-nabrezi-rek/revitalizace-nabrezi-rek.aspx

————————

Foto:
Fotografie použity s laskavým svolením ÚKRMP, IPR Praha a k světu.