MĚSTSKÁ PLOVÁRNA OŽÍVÁ! Přijďte se projet s převozníkem, poslechnout si koncert a zažít jedinečnou atmosféru místa

# Příspěvek bez tagů

Vloženo01. 07. 2014

Text Marek Sivák

Víte, že Plzeň dříve měla několik říčních plováren? A že na nejoblíbenější z nich – Městskou plovárnu u Radbuzy – zavítalo v parný letní den přes 4000 návštěvníků? Právě tuto plovárnu přijede spolu s programem Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015 a s architekty MAK! v červenci proměnit a oživit skupina dobrovolníků z celého světa. Zapojte se i vy!

Sledujte on-line proměnu na Facebooku!

Mapa Plovárny

Navštívit můžete některou z akcí pro veřejnost – od koncertů přes přednášky až po plovárenské odpoledne s říčními atrakcemi – nebo se přímo zapojte do úprav plovárny. Práce budou probíhat každý všední den mezi 15. a 25. 7. 2014. Zájemci mohou přijít na „Společný úklid“ 15. 7. nebo psát na holatova@plzen2015.cz.

A jak se plovárna promění? Místo vyčistíme od přebujelé vegetace, kvůli které není řeka téměř vidět, a od odpadků. Díky spolupráci s Centrem protidrogové prevence a terapie, které v místě provozuje chráněné bydlení, vyklidíme část bývalé plovárenské restaurace – dnešní garáže – a vytvoříme v ní zázemí s barem. Zde bude také probíhat krytá část programu. Nejvíce sil napneme k výrobě site-specific mobiliáře, tedy plovoucích mol, lehátek, laviček, houpaček a dalších prvků, díky kterým si budete moci plovárnu pořádně užít. Plovárnu ozdobíme barevnými žárovkami a vyvěsíme na ní plovárenskou vlajku, abychom podpořili jedinečnou atmosféru místa. Na řeku Radbuzu pozveme převozníka a bar vybavíme speciálními plovárenskými drinky, na které stojí za to zajít.

Součástí oživení Městské plovárny je i umělecká stáž Mexického umělce Carlose Carmonamediny, který zde bude realizovat 5 workshopů pro veřejnost v rámci projektu Fooding the City, Chcete vědět o proměně plovárny více? Stáhněte si krátkou prezentaci zde.

Plovárnu najdete na levém břehu řeky Radbuzy mezi Papírenskou a Doudleveckou lávkou, adresa: Doudlevecká 71, Plzeň. Nabízíme Vám také možnost uspořádat si na plovárně vlastní kulturní akci, pokud máte zájem, pište na holatova@plzen2015.cz.

—————————-

Program:

Program ke stažení najdete zde.

Vstup na všechny akce zdarma.

Každý den od 15. do 27. července 14-20 hod. funguje na plovárně převozník a bar!

15. 7. / 16.00 / SPOLEČNÝ ÚKLID zakončený sousedským večerem u ohně

17. 7. / 18.00 / ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽE U RADBUZY

přednášky: Kuba & Pilař architekti / nová budova ZČG

MMM architekti / nová budova ZČG

L8 architekti (Švehlíkovi) / Anglické nábřeží

hudba: Calvera / one man bass army

18.7. / 18.00 / KONCERT NA PLOVÁRNĚ

Jazoo / zoologický jazz

Helemese / world music big-beat

U-Prag / breakbeat electronica-alternative

25. 7. / 16.00

26. 7. / 14.00 / PLOVÁRENSKÉ ODPOLEDNE:

oba dny:

lodičky, lehátka, houpačky, převozník, historické procházky, drinky, jídlo, gastronomické workshopy s mexickým umělcem, plovárenská plackovací dílna, uzlové workshopy, hry a aktivity pro děti

pátek 25. 7.:

16.00 / divadlo Velký Uši / hudební pohádka pro děti od 3 let

17.00 / dračí loď Pilsner Dragons

Lidová muzika z Chrástu / acoustic-world music

sobota 26. 7.:

14.00 / divadlo Velký Uši / hudební pohádka pro děti od 3 let

Jiří Křenek / akordeon

Anotace Divadlo Velký Uši:

Hrají: Kozubková, Dvořáková, Ferenzová. Hudební pohádka pro děti od 3 let. Příběh dvou dívek, které se potkají v lese a vydají se na dobrodružnou cestu až na druhý břeh. Inspirováno příběhem krále Midase a mýtem o Orfeovi a Eurydiké. Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Nadace Život umělce.

—————————-

„Obnova plovárny na řece Radbuze“ je vítězný podnět Majáku Plzně v otevřené výzvě Pěstuj prostor 2012/2013. V návaznosti na tento podnět Plzeň 2015 spolu s Majákem Plzně a dalšími partnery uspořádala v březnu 2014 veřejný plánovací workshop, jehož výsledky si můžete prohlédnout zde. V červenci 2014 se zrealizují první výstupy z tohoto workshopu a to v rámci mezinárodního workcampu Pěstuj prostor. Komunitní program Pěstuj prostor, jehož cílem je zlepšovat společně s občany veřejný prostor města Plzně, je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Pořadatel: Plzeň 2015, o.p.s. v rámci programu Pěstuj prostor a Open A.i.R.

Spolupořadatelé: MAK!, CPPT PNP, Maják Plzně, o.s. Envic, Inex-SDA, MO Plzeň 3, SVSMP