KOMUNITNÍ ZAHRADY: Ohlédnutí za přednáškou

# Příspěvek bez tagů

Vloženo24. 04. 2014

Text Správce systému

Ve čtvrtek 17. dubna proběhla v Domě hudby první přednáška s názvem Komunitní zahrady z cyklu osmi připravovaných přednášek o veřejném prostoru. Dozvěděli jsme se, co jsou komunitní zahrady, jak prospívají komunitě a životnímu prostředí i jaká jsou úskalí tohoto druhu zahradničení. Originální přednáška o (ne)tradičním zahradnictví zase přiblížila, jak pěstovat trvalky, které jsou v době koupě ještě živé, nebo jak s přáteli zpříjemnit „pangejt“ podél cesty. Závěr pak patřil novinkám o existujících i připravovaných komunitních zahradách v Plzni.

Jako první v krátkosti Mgr. Alena Lehmannová (ENVIC, o.s.) objasnila, co je komunitní a co městská zahrada, jak obě mohou vypadat a k čemu slouží. Zahrady tak kromě zahradničení nabídnou i relaxaci a utužování sousedských vztahů, nebo mohou mít terapeutický význam (například jako součást domova důchodců nebo škol a školek). Jsou prostorem, který nám umožňuje společně růst a navzájem se ovlivňovat. Podobné zahrady se dají vybudovat všude, i tam, kde není kvalitní půda, nebo kde je dokonce beton. Pro tyto případy můžeme použít různé nádoby nebo pytle, popř. vysoký záhon. Nejdůležitější pro vytvoření komunitní zahrady je zájem a trpělivost lidí, kteří se chtějí společně podílet na takovémto druhu projektu.

Po tomto úvodu vystoupila Mgr. Lucie Lankašová za KOKOZA, o.p.s. a představila nám jejich projekt kompostování a různých druhů komunitních (městských) zahrad, které úspěšně fungují a prosperují v Praze. Vysvětlili jsme si základní myšlenku procesu u komunitního zahradničení a nejdůležitější aktivity: jídlo (výpěstky) + pěstování (fyzická práce) + kompostování (ekologie a udržitelnost). Dále nám Lucie Lankašová představila jejich nový projekt, ve kterém budou v Praze ve velkém svážet a kompostovat bio odpad. Tato služba pro zpracování bio odpadu a organických zbytků je pro občany zadarmo (pro firmy za drobný poplatek). Speciální hi-tech kompostovač zkrátí dobu kompostování z jednoho roku na dva měsíce. Zajímavý nápad je doplněn o svoz odpadu na kolech, popřípadě v autech. Na závěr jsme viděli mapu, kterou i vy můžete najít na stránkách komunitnizahrady.cz, kde se postupně registrují další a další komunitní zahrady v České republice.

Třetí host Ing. Ondřej Fous nám velice poutavým a zajímavým způsobem vyprávěl příběh vzniku (ne)tradičního zahradnictví v Ctěnicích u Prahy. Jeho příběh byl natolik osobitý, že zprostředkoval vztah k rostlinám i těm návštěvníkům, kteří na přednášku nedorazili z řad vášnivých zahradníků. Nejprve jsme se seznámili se zajímavým vývojem zámeckého areálu Ctěnice, kde se Ondřej Fous spolu se svými kolegy snaží udržet „to zahradnické málo“, které jim předkové zanechali (ve smyslu okřídleného přísloví méně je více). Pochopili jsme, proč je dobré si pořídit rostlinu, o kterou se někdo poctivě od začátku stará; kde dokonce dbá i na takové detaily, jako je nabídka dle druhu půdy, do které bude zasazena; a proč nám díky tomu doma přežije. Mimo hlavní sortiment se v tomto zahradnictví rodí celá řada úsměvných i užitečných nápadů, jako například nápad vybudovat záhon pro motýlí komunitu, která v Ctěnicích velmi prosperuje. Další ideou bylo proměnit okolí cesty z nehostinného „pangejtu“, kde se nacházely především odpadky, v něco krásnějšího. Výsledkem byla letničková loučka, která rozsvítila své okolí a změnila atmosféru místa.

Na závěr promluvila opět Alena Lehmannová a to o připravované komunitní zahradě v areálu bývalého pivovaru Světovar a o projektu Zapomenutá zahrada v Plzni. Tato komunitní zahrada (kde se kromě starých ovocných stromů zatím nic nepěstuje) žije zajímavými akcemi pro veřejnost a láká lidi svým prostým přírodním vzhledem. Kolik měst se může chlubit takto krásnou přírodou nedaleko centra? Můžete zde zajít na piknik, číst si anebo se zúčastnit nějaké akce jako jsou například Slavnosti jablek nebo sousedské večery. Více o těchto a jiných akcích se můžete dočíst, například na stránkách Pěstuj Plzeň, nebo na stejnojmenném facebooku.

Nakonec bychom vás chtěli pozvat na pokračování přednášek – tentokrát na téma Veřejný prostor v Evropě (22. 5. 2014 od 18.30 v Domě hudby) s hosty Petrem Kratochvílem, Markem Přikrylem a Filipem Tittlem.

Fotografie z večera jsou ke stažení zde.

Text: Monika Škublová, Marek Sivák.