Cyklus architektonických večerů Pěstuj prostor 2015: SPODNÍ PROUDY: Fenomén lázně

# architektura, Kyselka, lázně, památky, veřejný prostor, veřejný zájem

Vloženo15. 05. 2015

Text Šárka Lorencová, Monika Škublová, Petr Klíma

Srdečně zveme fanoušky architektury a veřejného prostoru na druhý z jarního cyklu architektonických večerů Pěstuj prostor v prostoru někdejší Městské plovárny (Doudlevecká 71, Plzeň). Středeční večer 20. 5. 2015 od 18.30 hod. bude věnován svěžímu vánku v architektuře lázní u nás i v zahraničí. Nevynecháme ani diskusi o stavu lázní Kyselka a zmíníme také ikonické městské lázně v Plzni.

Datum: 20. 5. 2015
Čas: 18:30
Místo: Městská plovárna, Doudlevecká 71, Plzeň

————————

Hosté druhého večera:

Jan Soukup – známý plzeňský architekt představí koncept Plzně 19. století coby lázeňského města

Pavel P. Ries – prezident ASORKD představí aktuální stav lázní Kyselka a dopad mediálních aktivit

Martin Leskovjan – zakládající člen společnosti Fair Art bude hovořit o podpoře v oblasti práva a umění

Souhrnný plakát jarní část cyklu
Pozvánka na večer 20. 5. 2015
Událost na Facebooku

———————–

Lázně jsou už několik tisíciletí svébytným stavebním typem i druhem společenství. Sloužily k léčbě, ale byly i významným společenským centrem, kde osvěžení a regenerace docházela kromě těla i duše. Areály lázní i celá lázeňská města se také často stávaly centrem kulturního života. I v Plzni se v v minulosti objevili lidé, kteří při rozvoji města prosazovali myšlenku vybudování velkorysého lázeňského komplexu. Jaký je však stav zdejšího i mimoplzeňského “kulturně-lázeňského” dědictví dnes? Během druhého večera z cyklu Spodní proudy se budeme zabývat také mediálně vděčným tématem lázní Kyselka. Také si necháme vyložit práva a povinnosti jednotlivce při snaze o záchranu českého kulturního dědictví.

Jako první vystoupí ve středu večer plzeňský architekt Jan Soukup, autor řady citlivých obnov a rekonstrukcí památek na území města i v regionu. Architekt Soukup, který získal v roce 2014 Uměleckou cenu města Plzně a titul Mecenáš plzeňské kultury, se ve svém výkladu bude věnovat myšlence transformovat Plzeň v 19. století na lázeňské město. Během Soukupova příspěvku se dozvíte, proč se Plzeň jedním z předních českých lázeňských měst nakonec nestala, jakou máme tradici lázeňství, nebo zda se do budoucna plánuje oprava či rekonstrukce městských lázní.

Druhým hostem večera bude Pavel Přemysl Ries, režisér dokumentárních filmů, scenárista, kameraman a také prezident památkové asociace ASORKD, která bojuje za záchranu lázní Kyselka a dalších památek. Společně otevřeme velké mediální téma. Pavel P. Ries se pokusí postihnout důvody, proč se komplex dostal do mimořádně špatného stavu, to, jak pokračuje spor s vlastníkem i jaká je budoucnost Mattoniho vily.

Dalším vystupujícím bude Martin Leskovjan, zakládající člen skupiny Fair Art Fair Art, která poskytuje podporu v oblasti práva a umění. Právem můžeme rozumět i právo jednotlivce a společnosti  na zachování kulturního dědictví. Během vystoupení se budete moci dozvědět, jak bojovat o záchranu významných míst, jak funguje právo v umění, nebo kdy a jak se můžeme opřít o zákon.

V závěru večera nebude chybět diskuse s hosty, kteří rádi zodpoví Vaše otázky. Po celý večer pak bude otevřena plovárenská kavárna s občerstvením. Vstupné na akci je 40,- Kč.

Další přednáška z cyklu SPODNÍ PROUDY s názvem Architektura na vodě se bude konat ve středu 3. 6. 2015 od 18.30 opět v prostoru Městské plovárny v Plzni.

——————————

Letošní jarní cyklus architektonických večerů programu Pěstuj prostor rozvíjí téma vody a architektury. Kromě témat a míst, která se objevila v otevřené výzvě Pěstuj prostor, se věnuje i aktuálnímu dění v prostoru města; představuje také zkušenosti odjinud a příklady dobré praxe. Pěstuj prostor tak chce i nadále podporovat zájem místní odborné i širší veřejnosti o architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Letošní cyklus připravují plzeňské architektky Šárka Lorencová a Monika Škublová ve spolupráci s architektem Petrem Klímou a dalšími členy spolku Pěstuj prostor.

Cyklus je pořádán spolkem Pěstuj prostor za podpory Plzně 2015Ministerstva kultury ČR a města Plzně.

——————————

Text: Šárka Lorencová – Monika Škublová – Petr Klíma

Zdroje:
www.atelier-soukup.cz
www.ceskatelevize.cz
www.nasipolitici.cz
ries.blog.respekt.ihned.cz
ries.blog.respekt.ihned.cz

Foto:
Fotografie z webu Zachraňte lázně Kyselka! požity s laskavým svolením ASORKD – Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.
Fotografie č. 2: Juandev – Vlastní dílo. Lic_ CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons