Den architektury 2017: historickým autobusem po drobných i větších změnách veřejného prostoru

# architektura, den architektury, den architektury 2017, drobná architektura, filmová projekce, komunitní večeře, procházka, projížďka, TUTA PLZEŇ, TUTO MĚSTO, veřejná prostranství, veřejný prostor, workshop pro děti

Vloženo22. 09. 2017

Text Petr Klíma

Během víkendu na přelomu září a října se v Plzni již posedmé uskuteční každoroční festival Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. V návaznosti na Otevřenou výzvu Pěstuj prostor a festival veřejného prostoru TUTO MĚSTO se program letošního ročníku zaměří na drobné i větší změny veřejného prostoru a krátké komentované prohlídky veřejných prostranství. Dopolední blok se uskuteční jako kombinace procházek a vyjížděk historickým autobusem po šesti místech v Doudlevecké čtvrti, na Jižním Předměstí a ve Skvrňanech, odpolední část bude probíhat obdobně s pěti zastaveními na Severním Předměstí a na Roudné.

————————

Programový leták ke stažení

————————

Po prologu v sobotu 30. 9. 2017, který v klempírně DEPO2015 v rámci doprovodného programu výstavy Nomádi obstará projekce francouzských filmů o architektuře Slightly Modified Housing a The Imaginaries Transformations, odstartuje program Dne architektury v neděli 1. 10. 2017 v 10:00 hod. v prostoru někdejší Městské plovárny. Jde o doposud asi nejznámější z míst, která ožívají a postupně se proměňují díky aktivitě spolku Pěstuj prostor a celé řady dalších lidí – dobrovolníků, členů místní komunity, studentů, architektů aj. Návštěvníci z řad veřejnosti budou mít možnost na plovárně absolvovat komentovanou prohlídku výstavy Slunce, voda, vzduch, návštívit plovárenskou vyhlídku a dozvědět se více o současnosti a budoucnosti plovárny.

Dalším bodem procházky bude pěstírna DEPO, po ní pak Plzeň zastávka s komentovanou prohlídkou budovy a představením iniciativy Plzeň zastávka. Na blízkém Chodském náměstí se účastníci seznámí s příběhem náměstí a okolních budov a vyzkoušejí si instalaci vytvořenou během festivalu TUTO MĚSTO. Zde bude také první zastávka historického autobusu Plzeňských městských dopravních podniků (nutná rezervace na brabec@pestujprostor.cz), který veřejnost dopraví na další dvě místa – do Kollárovy ulice a následně na Školní náměstí ve Skvrňanech. Oba prostory zaznamenaly drobnou proměnu a kultivaci díky zmíněnému festivalu TUTO MĚSTO. Po konci dopoledního bloku ve 13 hodin pak autobus zájemce dopraví na zastávku v sadech Pětatřicátníků. Účastníci se nicméně mohou mezi těmito body pohybovat i po vlastní ose. Každé z míst dopoledního programu uvede četbou krátké literární ukázky moderátor a plzeňský patriot Michal Jančařík.

Příběhy jednotlivých míst, seznámení s jejich nedávnými i plánovanými fyzickými proměnami i komunitními aktivitami, která je rozvíjejí, i série výstupů „královny českého slamu“ Bio Mashy – taková bude náplň i odpoledního bloku, který začne ve 14:30 hod. v prostoru předškolí 4. ZŠ v Kralovické ulici. Pokračovat se bude pěšky do vnitrobloku v Krašovské ulici, kde bude představena budoucí proměna prostoru od počátečního záměru po vítězný projekt, a následně do zastávky Sídliště Košutka v Toužimské ulici, kde bude zájemcům opět k dispozici historický autobus, aby je převezl k dalšímu místu. Tím bude prostranství u 1. ZŠ při Západní ulici, které je předmětem aktuálně zpracovávané studie, jejíž součástí je i záměr expozice uměleckých děl ve veřejném prostoru. Odtud autobus účastníky převeze na Roudnou k tamějším pramenům. Účastníci zde uslyší příběh pramenů, jejich nedávného oživení i celého roudenského území. Posledním bodem programu v bude přibližně v 16:50 hod. Zapomenutá zahrada.

Odpolední program doplní od 15:00 do 17:30 hod. na Zastávce architektonický workshop pro děti i rodiče, připravený iniciativou Architektura do škol aneb Město letí. Závěr letošního Dne architektury se pak odehraje od 18:30 hod. na Městské plovárně – po projekci filmu Zahrada hrou se večer završí komunitní večeří s přáteli spolku Pěstuj prostor.

S výjimkou sobotní filmové projekce v DEPO2015 je program Dne architektury zdarma.

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události.

————————

Celorepublikový festival se koná u příležitosti Světového dne architektury. Na republikové úrovni je zaštítěn spolkem Kruh, v Plzni je Den architektury pořádán spolkem Pěstuj prostor ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky, a. s., a kreativní zónou DEPO2015 a s podporou města Plzně a Ministerstva kultury ČR.

————————

pestujprostor.plzne.cz
denarchitektury.cz
depo2015.cz