Cyklus přednášek Pěstuj prostor 2014: UMĚLECKÝ OBJEKT VE VEŘEJNÉM PROSTORU

# umění, veřejný prostor

Vloženo27. 11. 2014

Text Správce systému

V prosinci Vás 11. 12. 2014 od 18:30 zveme do Domu hudby na letošní poslední přednášku pořádanou v rámci programu Pěstuj prostor. Předvánoční setkání s tématem Umělecký objekt ve veřejném prostoru otevře diskusi o funkci umění v městském prostředí a jeho působení na své okolí. Jaký význam má umělecký objekt ve veřejném prostoru: je živou výpovědí o současné kultuře nebo zbytnou ozdobou? Mělo by být veřejné umění systémově podporováno, a pokud ano, tak kým?

Hosté:

Rostislav Koryčánek – vedoucí Metodického centra Moravské galerie

Denisa Václavová – producentka mezinárodního uměleckého festivalu 4+4 dny v pohybu

Tomáš Moravec a Matej Al-Ali – mladí úspěšní pražští umělci

Souhrnný plakát 2. části cyklu přednášek Pěstuj prostor 2014.
Pozvánka na přednášku 13. 11. 2014.

Zajímá vás problematika umění ve veřejném prostoru, jeho sociální, estetický aspekt, jeho význam v různých politických kontextech? Přijďte s námi besedovat o pozici uměleckého objektu v dnešní době. Stojí za to obohacovat veřejný prostor uměleckými prvky nebo jde jen o nadbytečné investování peněz?

Jako prvního hosta Vám představíme pana Rostislava Koryčánka, vedoucího Metodického centra Moravské galerie a bývalého ředitele Domu umění města Brna, který řadu let působil také jako šéfredaktor etablovaného časopisu Era21 a dodnes je členem jeho redakční rady. Rostislav Koryčánek stál mimo jiné za festivalem Sochy v ulicích (Brno Art Open). Plastiky ve veřejném prostoru podle něj navozují dialog mezi člověkem a prostorem samotným.

Druhým hostem je Denisa Václavová, producentka mezinárodního uměleckého festivalu 4+4 dny v pohybu a spoluautorka publikace o aktuálním uměleckém fenoménu, projektech typu „Site specific“. U těchto projektů, nepřenositelných a spojených s konkrétním místem, se nacházíme na průsečíku divadla a výtvarného umění, architektury, hudby a dalších uměleckých druhů. Mezinárodní festival 4+4 dny v pohybu již 19 let „zaplavuje Prahu kulturním adrenalinem” a prostřednictvím umění přivádí veřejný život i do řady netradičních – často opuštěných – objektů, zmiňme např. Palác U Stýblů, tovární haly ČKD Karlín, Šlechtovu restauraci ve Stromovce, bývalé Ústředí lidové umělecké výroby apod.

Na závěr Vám představíme umělce Tomáše Moravce a Mateje Al-Aliho. Oba absolventi plzeňského Ústavu umění a designu (dnes Fakulty designu a umění) v současné době patří mezi nejvýraznější umělce mladé výtvarné scény. Svými díly do veřejného prostoru často vstupují nebo jej jimi formují, ať už se jedná o dekonstrukci dočasného monumentu za kooperace diváků, intervenci z ovčích kůží na reklamním sloupu nebo instalaci Stezky odvahy – třinácti zastavení v klasickém formátu naučných stezek vedoucích běžnou zástavbou obce. Stezka nepopisuje historické pamětihodnosti či přírodní úkazy, které v daném místě jednoduše chybí, ale opisuje místní dispozice „typického městského satelitu“ prostřednictvím citací textů z teorie současného urbanismu. Zdařilá je výstava Handle with care and criticism (Zacházejte opatrně a s kritikou), zkoumající veřejný prostor jako pole formované různými socioekonomickými zájmy. Umělci se v roce 2015 vrací do Plzně v rámci projektu Zen Plzeň – Město jako výstava Plzně 2015.

Již nyní se můžete těšit na pokračování přednášek Pěstuj prostor v roce 2015 – budou vás čekat dva ucelené cykly, které pojednají např. fenomén plováren nebo téma městských bulvárů.

Text: Monika Škublová, Šárka Lorencová, Marek Sivák

Zdroje:
www.archiweb.cz
www.moravska-galerie.cz
www.ctyridny.cz
www.artalk.cz
www.tomasmoravec.cz
www.alali.cz